3D Nedir, Neden Önemlidir?

3D Nedir, Neden Önemlidir?

Günümüzde yapılan bankacılık ve ödeme işlemlerinin bir çoğu online olarak gerçekleştirilmekte. Bu durum bazen isleri kolaylaştırırken bazen de bir takım kotu uygulamaların şüpheli işlemlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.hatta bir takım kötü niyetli kişiler bu konuda bir şuç alanı dahi oluşturmuş durumda. Mobil dolandırıcılık. Bu sebeple geliştirilmiş olan bir takım uygulamalar mevcut. Yazımızda bu uygulamalardan 3 D Secure’yi inceleyeceğiz.

3 D Secure nedir?

3-D Güvenli Ödeme, Internet’ten yapılan kredi ve banka kartı işlemleri için ek bir güvenlik duvarı oluşturmak amacıyla tasarlanmış bir güvenlik protokolüdür. İlk kez Visa tarafından Internet’ten yapılan ödemelerin güvenliğini arttırmak amacıyla Verified by Visa adıyla kullanımına başlanır.

3D Secure ile yapılan ödemelerde işlem henüz onaylanmadan banka ve kullanıcı ekranında, özel bir 3D işlem sekmesi açılır ve alışveriş yapılan kredi kartının sahibinin cep telefonuna SMS ile onay kodu gönderilir veya kart sahibi dışında kimsenin bilmediği özel bilgiler istenir. Bu şekilde yapılan başarılı ödeme işlemlerinde, banka herhangi olumsuz bir durumda tüm sorumluluğu üzerine alır. Burada amaç müşteriyi korumak yapılan işlemi kayıt altına almak ve olası bir şüpheli işlemi engellemektir.

3 D Secure Neden Önemlidir?

İnternetten yapacağınız alışverişlerinizde, 3D Secure / Verified by Visa / Secure Code, mevcut kart bilgilerinizi korur. Sistem kaydınızı oluşturmak  ve uygulamayı kullanmak oldukça kolaydır. 3D Secure, mevcut kart bilgilerinizi, sizin tarafınızdan belirlenen kelimelerle şifrelenir bu sayede hesabınızı kişisel güvenlik cümleniz ile korumaya altında tutar. Sizden başka hiç kimse katılımcı internet mağazalarından size ait olan kartla alışveriş yapamaz. 3D Secure şifreni ile ilgili değişiklikleri sadece siz gerçekleştirebilirsiniz ve sadece siz bilebilirsiniz. 3D Secure mağazalara, işlemi yapan kişinin kartın gerçek sahibi olduğundan emin olma imkânı sağladığından e-Ticaret işlemlerinin kötüye kullanılması ve ihtimali ciddi oranda kontrol altına alınıyor ve yapılan şüpheli işlemler büyük oranda daha gerçekleşemeden engelleniyor. İşlem sırasında, kart sahibinin, şifresini kullanarak işlemi onaylaması sistemi sayesinde  işlemi ben yapmadım gibi ibrazlarında önüne geçilmiş oluyor.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!