6 Adımda Kredi Notu Yükseltmek

Bankacılık sektöründe en önemli detaylardan biri kredi notudur. Bankalar bu nota çok dikkat etmektedir. Herhangi bir şekilde kredi başvurusu yaptığınız zaman sizden birçok evrak ve belge isterler. Fakat kendileri ise kredi verirken kredi notuna göre vermektedir. Diğer istenilen evraklar ise tamamen prosedür gereğidir. Hatta sırf bunun için bankalar birleşerek Kredi Kayıt Bürosu adı altında bir kurum oluşturmuşlardır. Bu kurumda bankalarda işlem yapmış olan her kişinin son beş yıla ait bütün detayları vardır.

Yani kredi kartı borcunu ödemek, önceden kredi almış mı, ne sıklıkla bankalara kredi başvurusu yapmış ve bunların ödemeleri ne sıklıklarla olmuş gibi bütün detaylar bu büro tarafından kayıt altında tutulmaktadır. Öyle ki bankalar bu kuruma başvurarak kredi başvurusu yapan kişinin finansal geçmişini araştırır.

Kredi Kayıt Bürosu tamamen tarafsız bir kurumdur. Burada yukarıda söylediğimiz her şey ayrı ayrı hesaplanır ve ortaya bir puan çıkarılır. Bu puana ise kredi notu denir. Bu kredi notu risk tablosunun neresinde ise bankalar size krediyi verir ya da vermez. Dediğimiz gibi kredi başvurularında en önemli detay anlaşılacağı gibi kredi notudur. Kısaca kredi notu sizin finansal karnenizdir. Eğer kredi notunuz düşük ise bunu bazı yollar ile yükseltebilirsiniz.

Borç Ödemek

Eğer herhangi bir bankaya borcunuz varsa bu kredi notunuzu olumsuz etkiler. İlk yapacağınız şey olan borçlarınızı kapatmak ve bankalar ile adeta yeni bir sayfa açmak olacaktır.

Banka Hesapları

Eğer kullanmadığınız kartlarınız var ise bu hesapları kapatınız. Çünkü aktif olmayan hesaplar kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Kredi Çekmek

Bankalara olan borçlarınızı kapattıktan sonra ufak krediler çekip, düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltmeye başlarsınız.

Kredi Başvuru Süreleri

Kredi başvurusu yapmış olduğunuz sürelere dikkat ediniz. Sürekli kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu olumsuz etkiler. Düzenli aralıklar ile kredi alarak ve ödeyerek kredi notunuzu yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı

Kullanmış olduğunuz kredi kartı üzerinde bulunan borçları kapatınız. Sadece asgari tutar ödemek kredi notunu düşürmektedir. Düzenli harcamalar yapın ve bu harcamaları zamanında ödeyin.

Ödeme Planı

Kredi kartı ve kredilerinizi günü gününe ödeyerek bankalara karşı düzenli ödeme yapmış olduğunuzu gösterirsiniz. Böylelikle kredi notunuz artmaya başlar.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!