Akbank EFT İptal Etme Nasıl Yapılır

Akbank EFT işlemi Nedir?

EFT işlemi örnek vererek açıklamak gerekir ise Akbank hesabınızdan bir başka banka da hesabı bulunan bir arkadaşınıza para göndermek için EFT işlemi yapmanız gerekir bu işlem ise şudur; hesabınızdan farklı bir banka da bulunan hesaba para göndermek için karşı tarafın IBAN numarası ve Adı soyadını bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bir numarayı yanlış yazmanız durumunda işleminiz iptal edilebilir veya farklı bir kişinin hesabına para göndermiş olursunuz. Yani kısaca anlatmak gerekir ise hesabınızın bulunduğu banka hesabınızdan farklı bir banka da bulunan bir hesaba para gönderme işlemine EFT işlemi denir.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi detaylı anlatmak gerekir ise Akbank direkt hesabınızdan para göndermeyi işaretledikten sonra EFT kısmına gelerek parayı göndereceğiniz hesabın IBAN numarasını girdikten sonra karşı tarafın adı ve soyadını girmeniz gerekmektedir. Bu işlemleri yaptıktan sonra gönder butonuna bastıktan sonra size işlemin bir görüntüsü gelecektir bu görüntüde bulunan bilgileri teyit ettikten sonra onaylayıp işlemimiz gerçekleşmiş olur.

EFT işlemi siz işlemi yaptıktan sonra kendi bankanız bu işlemi inceleyip onay verdikten sonra göndermiş olduğun hesabın bankasının havuzuna gitmekte ve yine bu banka inceleyerek onaylaması durumunda hesaba para geçmiş olur. Ancak EFT işlemleri mesai saatleri dışında gerçekleşmemektedir. Mesela Cuma günü akşam göndermiş olduğunuz EFT pazartesi günü sabah göndermiş olduğunuz hesaba geçecektir. Eğer mesai saatleri içerisinde bu işlemi yapıyorsanız o zaman 10 ile 15 dakika arasında işlem süresi bulunmaktadır. Eğer iptal etmek istiyorsanız bu süre içerisinde iptal etmeniz gerekmektedir. Aksi halde çok fazla prosedürle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz.

Akbank EFT Nasıl İptal Edilir?

EFT işlemleri bankalar tarafından teşvik edilmektedir genellikle. Çünkü mobil uygulamalar ve web online işlemler sayesinde daha hızlı ve kolay işlem yapılabilmektedir. EFT gönderiminde bulundunuz ve iptal etmek istiyorsanız eğer Akbank Direkt uygulaması ile yaptıysanız EFT’yi karşı hesaba geçmeden para uygulama üzerinden iptal edebilirsiniz. Eğer karşı tarafın hesabına geçmişse o zaman karşı tarafın hesabının bulunduğu bankaya giderek dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bir diğer iptal etme yöntemi ise Akbank müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisine EFT işleminizi iptal ettirmek istediğinizi ve neden iptal ettirmek istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonra müşteri temsilcisi sizi teyit etmek için birkaç soru soracaktır, bu sorulara cevap verdikten sonra eğer karşı bankanın havuzunda ise karşı bankaya bilgi vererek tekrar hesabınıza aktarılmasını sağlayacaktır. Eğer karşı tarafın hesabına geçmiş ise o zaman karşı tarafın bağlı bulunduğu bankaya giderek dilekçe vermeniz gerekmektedir.

Yukarı da anlatmış olduğum durumlara düşmemek için EFT yapacağınız IBAN numarasını teyit ederek karşı taraftan almanız çok önemli ve bir diğer önemli husus ise karşı tarafın adı ve soyadının teyit edilerek yine alınması. Bu bilgileri girdikten sonra önümüze çıkan ön izleme görüntüsünde de yine teyit ederek işlemimizi gerçekleştirmeniz çok büyük bir öneme sahiptir. Yanlışlık yaptığınızı anladığınız an hiç vakit kaybetmeden iptal işlemlerini gerçekleştirmelisiniz aksi takdir de bir çok prosedüre takılarak çok fazla zaman kaybedebilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!