Altın Hesabı Nasıl Oluşturulur

Altın Hesabı Nasıl Oluşturulur

Son zamanlarda altın hesabı, birikim yapmak isteyenlerin odak noktasıdır. Türkiye’de birçok banka, ister vadeli; ister vadesiz altın hesabı açıyor. ALTIN HESABI NASIL OLUŞTURULUR ve HESABI AÇMAK İÇİN NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

Birikimlerini, altına yatırarak değerlendirmek isteyen ve daha güvenli olarak altınlarını koruma altına almak isteyenler, altın hesabı açıyor. Vadeli ve vadesiz seçeneğini sunan banka; vadesiz altın hesabı için faiz ödemesi yapılmıyor. Fakat vadeli açılan altın hesabı için faiz ödemesi yapılıyor.

Nasıl Altın Hesabı Açabiliriz?

Bir üst metinde de belirttiğimiz gibi altın hesapları iki seçenekle; vadeli ve vadesiz olarak açılmaktadır. Eğer birlikte çalıştığınız; yani hesabınızın olduğu bankada açmak isterseniz, yapacağınız işlem online olarak da yapılabilir ki bunun için yapmanız gereken tek şey; mobil uygulamasını indirmek ve altın hesabını açmak olacaktır. Hesabınızın olmadığı bir bankada birikimleri değerlendirmek istiyorsanız; karar verdiğiniz bankanın en yakın şubesine gitmeniz gerekecektir.

Peki, Altınınızın Değeri Nasıl Biçiliyor?

Birikimlerinizi değerlendirmek istediğiniz banka tarafından, altınlarınız değerlendirmeye alınıyor. Nasıl mı?  Altın hesabı alan bireylerin altınları banka eksperleri tarafınca değerlendirmesi yapılıyor. Banka eksperlerinin şubede bulunduğu gün ve saatleri, yatırım yapmak istediğiniz banka şubesinden öğrenebilirsiniz.

Altınınız Yok, Fakat Siz Altın Hesabı Açmak İstiyorsunuz?

Mümkün! Nasıl Olacak Bir Bakalım.

İki seçenek olarak

  • Altın fonları
  • Birikimli altın hesabı

 

Altın fonları: daha çok altın ve altına dayalı finansal araçlardan oluşur. Oluşturulan fon içerisinde sabit getirisi olan menkul kıymetler ve de ters repo işlemleri bulunur.

Birikimli Altın Hesabı:  Kredi kartı, döviz veya Türk lirasında 5 ya da 100 gramlık altından da başlayan miktarlarda altın birimi yapabilirsiniz.

BİRİKİMLERİNİZ OLAN ALTINLARI BANKADA Kİ ALTIN HESABA YATIRILMASININ AVANTAJLARI; Özellikle belirtmek gerekir ki, altın hesabı açmış olmanın en büyük avantajı; altınlarınızın güvende olması çünkü evde koruma altına alınan altınların çalınma riski vardır. Açmış olacağınız banka altın hesabı ile çalınma riski ortadan kalkmış olacak ayrıca 7/24 banka ile iletişime geçebilirsiniz.

Diğer bir avantaj ise açmış olduğunuz altın hesabınız sayesinde; nasıl olsa elinizin altında olan altını kolayca harcayamaz, banka hesabından almadan önce durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Böylece birikiminiz kolayca yok olmamış olur.

 

Altın Hesabımızı Aldık Ve Daha Sonra Kapatmaya Karar Verdik, Peki Altın Hesabımızı Nasıl Kapatabiliriz?

Altın hesabımızı; ATM, şube veya mobil bankacılık üzerinden; altın hesap kapatma işlemi gerçekleştirilebilir. Birikim yaptığınız altınları hesaptan nakit olarak almak istediğinizde, o günkü değerler temel alınarak nakitte çerime işlemi gerçekleştirilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!