Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartlarıyla ilgili dönem dönem ödeme yapılması gerektiğini biliyorsunuz. Bu yazımızda Asgari Ödeme Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler? Sorusunun yanıtını arıyor olacağız.

Kredi kartlarında da kredilerde olduğu gibi belli periyodlarla ödeme yapmanız gerekir. Kredilerde yapılan ödemenin adı taksit iken, kredi kartlarında aylık bazda yapılan ödemenin adı asgari tutardır. Asgari tutar ödemesini yaptıktan sonra aylık gecikme faizinden kurtulmuş olursunuz ve ürününüz gecikmeye girmez. Asgari tutar ödemelerini yaptığınız tarih aralıkları hesap kesim ve son ödeme tarihi olarak ifade edilmektedir. Bankacılık ürünleriyle ilgili yapılan ödemelerin müşteri profilini olumlu ya da olumsuz etkilediğini biliyoruz. Kredi kartlarında hesap kesim ve son ödeme tarihi arasında yapılmayan asgari tutar ödemeleri bürosunda ki yani KKB deki sicilinizin bozulmasına sebep olur.

Kredi Kartına Sürekli Asgari Tutar Ödemesi Yapmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartınıza yapmanız gereken en az ödemeyi ifade eden asgari tutar ödemesi kredi notunuzla ilgili herhangi olumsuz bir etki yapmaz. Asgari tutar ödemesi kredi notunuza etki etmese de dönemsel faiz uygulamasının önüne geçemez. Yani her asgari tutar ödemesi yaptığınızda ödediğiniz tutarın bir kısmı faizdir.

Tabi ki hiçbir şekilde ödeme yapmamak gibi bir durum oluşacağına aylık ödemelerinizi hesap kesim son ödeme tarihleri arasında yapmanız daha makul bir sonuç oluşturacaktır.

Artık hemen hemen bütün banka ürün kullanıcıları ödemelerini geciktirdiği takdirde kredi kayıt bürosundaki puanlarının düştüğünü, finansal sicillerinin olumsuz yönde etkilendiğini biliyor. Ama kredi kartı asgari tutarının böyle bir etkisi olmadığı gibi düzenli asgari tutar ödemesi yaptığınızda kredi kayıt bürosundaki puanlarınız olumlu etkileniyor.

Bu noktada bankaların çalışmak istediği gözde bir müşteri olabilmek için asgari tutarla yetinmemek ve olabildiğince dönem borcunu ödemeye çalışmamız gerekiyor.

Asgari Tutar Ödemesiyle Yetinmeyip Dönem Borcunu Yatırabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikle harcamalarınızda mutlaka planlı olmaya çalışın. Ne kadar az harcama yaparsanız hesap kesim tarihinizde asgari tutar olarak yansıyacak rakam dolayısıyla dönem borcunuz daha az bir tutar olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!