Banka Dışında Kredi Veren Yerler

İnsanların hayatlarında gün geçtikçe daha farklı ihtiyaçlar olmaktadır. Bunların çoğu aniden karşımıza çıkan ihtiyaçlar olduğu için ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Birikimimiz varsa yine şanslı sayılırız. Fakat birikimimiz yoksa kara kara düşünürüz. İşte burada karşımıza bankalar çıkmaktadır. Bankalar çoğu zaman ekonomik problemlerimize çare bulabildiğimiz yerlerdir. Bankalar sayesinde biraz daha rahat hareket ederiz. Çünkü kredi başvurularımız çoğu zaman kabul edilir ve bu doğrultuda daha rahat oluruz. Fakat bankaların kredi başvurusunu olumsuz yanıtladığı zamanlar da olabilir.

Bankalar Neden Kredi Başvurularını Olumsuz Yanıtlar?

Bankalar kredi başvurularında evraklar ve belgeler istemektedir. Bunların çoğu genellikle prosedür gereğidir. Bu evrakların ve belgelerin dışında en önemli olan detay kredi notudur.

Kredi notu bankaların kredi başvurularında en fazla dikkat ettikleri konudur. Çünkü kredi notu kişinin finansal analizi sonucu ortaya çıkan bir puandır. Bu puan ise risk tablosunda karşılık geldiği yere göre değerlendirilmektedir. Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenmektedir. Bu büro bankalar tarafından kurulan tamamen bağımsız bir kuruluştur. Burada geçmişte bankalar ile olan ödemeler veya başvurular doğrultusunda bir puan oluşturulur. Fakat hayatı boyunca hiç bankaya uğramamış bir kişinin kredi notu oluşturulamaz. Kredi notunuza göre bankalar size olumlu ya da olumsuz bir dönüş yapar. Fakat şu sıralarda bankalar müşteri çekebilmek için kredi notu çok düşük olmadığı sürece kredileri onaylamaktadır. Burada bir detay daha vardır ki isminizin kara listede olup olmadığıdır. Eğer kara listedeyseniz bankalar size hiçbir türlü kredi vermez.

Bankalar Dışında Nereler Kredi Verir?

Yeni getirilen düzenlemeler ile bazı finansal kurumlar kredi olanağı sağlamaktadır. Fakat burada kredi verirken faiz oranı bankaların ki kadar düşük olmamaktadır ve faiz oranı kuruluşlar tarafından belirlenir. Faiz oranlarının yüksek olması risk durumundan kaynaklanmaktadır. Çünkü bankadan kredi alamayan bir kişinin ödemesi genel olarak sıkıntılıdır. Finans kuruluşları ise bu riski faiz ile kapatmaya çalışırlar. Bu kuruluşlar dışında senetle kredi alabileceğiniz yerler vardır. Fakat bunlar devlet tarafından denetlenmez ve güvenilir değildir. Buralar da faiz oranını kendileri belirlemektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!