Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır

Banka Hesabına Nasıl Bloke Koyulur?

Devlet daireleri ve bankalar borçlarını tahsil edebilmek için en hızlı yöntemleri tercih ederler. Yani tüketiciyi icraya vermek yerine, banka hesabınıza bloke koydurmayı tercih ederler ve borçlarını böyle tahsil ederler. Şayet banka hesabınıza bloke koyulduğunu düşünüyorsanız, önce bankaya giderek hesabınızda bloke olup olmadığını öğrenmelisiniz ve blokenin kimin tarafından koyulduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle de bankanızdan blokenin kaldırılması için neler yapılması gerektiğini öğrenmelisiniz.

  • Şahısların bankalara ve devlet dairelerine olan borçlarından dolayı bazı resmi kurumlar banka hesaplarına bloke koyabilirler.
  • Vadesi fazla geçmiş olan ve ödemesi yapılmayan borçlar yüzünden banka hesaplarına bloke koyulabilir.
  • Bloke tutarı, borç tutarı ile orantılıdır. Yüksek tutarda olan borç için, banka hesabının tamamına bloke koyulabilir.
  • Fakat borç tutarı düşük bir miktarsa, banka hesabının sadece belli bir miktarına bloke koyulabilir. Böyle bir durumda da yani banka hesabınızın sadece bir kısmına bloke koyulmuş ise, hesabı kullanmaya devam edilebilir.

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

  • Önce hesabınıza bloke koyulduğunu bankadan öğrendikten sonra, kimin tarafından bloke koyulduğunu da öğrenmelisiniz.
  • Bunun ardından ilk yapmanız gereken, blokeyi koyan kurum ile iletişime geçmelisiniz. Genellikle banka hesaplarına devlet kurumları tarafından bloke koyulur. Örneğin ödenmemiş bir vergi borcu yüzünden banka hesabınıza bloke koyulabilir. Özellikle vergi daireleri e-haciz yöntemini kullanarak borçlarını tahsil etme yöntemini tercih etmektedir.
  • Bloke koyduran şirket ile iletişime geçtiğinizde borcunuzun kapak tutarını öğrenmelisiniz. Kapak tutarı, o borcun kapanması için, ödenmesi gereken tutarın tamamına verilen isimdir.
  • Kapak tutarı, blokeyi koyduran ilgili kuruluşa peşin olarak ödenmelidir. Fakat ödeme yapıldığında bloke otomatik olarak kalkmaz. Bundan sonra da takip edilmesi gereken bazı yollar vardır.
  • Ödemeyi yaptıktan sonra, kurumdan ödemenin yapıldığına ve borç kalmadığına dair yazı almanız gerekiyor.
  • Aldığınız yazı ile ilgili bankaya giderek borcunuzu ödediğinizi banka görevlisine beyan ederek, blokenin kaldırılmasını talep ettiğinizi söylemelisiniz. Banka görevlisi bununla ilgili sizden bir dilekçe alacak veya matbu bir evrak imzalatacaktır. Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra En geç 12 saat içinde bloke işlemi kaldırılır.

Banka hesabına koyulan blokenin kaldırılmasının en hızlı ve en kolay yolu budur.

Başka Bir Banka Hesabı Açtırmak, Blokeden Kurtulma İçin Çözüm Müdür?

Bu yöntem blokeden kurtulmak için söz konusu olabilecek bir yöntemdir. Yani farklı bir bankaya giderek yeni bir hesap açabilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu hesap üzerinden para alıp, para gönderebilir ve hesabınızda para bulundurabilirsiniz.

Fakat alacaklı kişi sayısı çok olursa ve her biri başka bir hesabınıza bloke koydurabilir. Alacaklı kişi hesaba bloke gönderirken o an sahip olduğunuz hesaplara bloke gönderebilir. Yani gönderilen blokeden sonra açılan hesaplara otomatik bir bloke işlemi uygulanmaz fakat, yeni hesap açıldıktan sonra yeni bir borç oluşursa yeni açılan hesaba da bloke gelebilir. En mantıklısı, borcu en kısa zamanda kapatmak, farklı yöntemler düşünmemek gerekmektedir.

Bloke koyma işlemi, yasal çerçevede belirlenen nedenlere bağlı olarak, belli bir sıra içinde uygulanan bir işlemdir. Borçlu olan kişinin tüm bu gelişmelerden haberi olmaktadır.

 

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!