Banka Hesapları Nasıl Açılır?

Bankalar günlük yaşamda insanlar açısından çok büyük bir yere sahiptir. Çünkü artık insanlar ve bankalar iç içe yaşamaktadır. Yani banka kullanmayan insan sayısı çok azdır. En azından herkes maaşını banka kartından çekmektedir. Bu da hemen hemen herkesin banka kullandığına verilecek en güzel örnektir. Eğer bir birikim yapıyorsanız birikim yapmış olduğunuz parayı elde tutmak biraz mantıksız olacaktır. Çünkü elde duran para harcamaya en yakın olunan paradır. Elde durduğu sürece harcanılmak istenecektir. Bu yüzden bankalar bu gibi durumlar için banka hesapları açmaktadır.

Banka Hesabı Nedir?

Bankalar yapılan birikimleri kendilerine yatırsınlar diye kişilere çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Banka hesapları kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Vadeli hesap ve vadesiz hesap banka hesaplarının iki koludur.

  • Vadeli Hesap: Vadeli hesap adından da anlayacağınız gibi yatırmış olduğunuz parayı belirli bir vade ile faiz olarak işleten hesap türüdür. Bu hesap türünde vermiş olduğunuz vade sonucunda bir miktar para kazanırsınız. Bu kazanmış olduğunuz paraya faiz getirisi adı verilir. Bu hesap türünde asıl amaç hesaba aktarılan paranın daha da artmasını sağlamaktır. Bu hesabı açtırırken banka ile bir anlaşma yaparsınız. Parayı ne kadar vadede tutacağınız, işlenecek faiz ve vade sonunda gelecek olan faiz getirisi gibi konular için banka ile bir anlaşma yapılır. Burada vade süresi bitene kadar parayı çekmemeniz gerekmektedir. Aksi durumda ise parayı çektiğiniz zaman sadece yatırmış olduğunuz parayı alabilirsiniz.
  • Vadesiz Hesap: Vadesiz hesapta yatırmış olduğunuz para aynen kalır. Herhangi bir faiz getirisi olmaz. Birikiminizin sadece hesapta durmasına yarar. İstediğiniz zaman bu hesapta olan paranızı çekebilirsiniz. Bankalar ile herhangi bir anlaşma yapmanıza gerek yoktur.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Banka hesabı açmak için belirlemiş olduğunuz bankanın en yakın şubesine gitmelisiniz. Banka hesabı açtırmak için gerekli olan tek şey nüfus cüzdanı fotokopisidir. Başka hiçbir evrak sizden talep edilmez. Bunun dışında sözleşme imzalanır ve hesabınız aktif duruma geçer. Size bir hesap cüzdanı verilir. 10 gün içerisinde de bir banka kartı verilir ve böylece ATM’den paranızı kontrol edersiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!