Banka IBAN Numarası Öğrenme

Banka IBAN Numarası Öğrenme

IBAN Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarası tabirini, para transferleri söz konusu olduğu durumlarda sıkça duymuşsunuzdur. İlk önce IBAN numarasının ne demek olduğuna bir bakalım.

IBAN nedir?

IBAN, EFT veya havale ile para transferi yapılırken, yanlış hesaplara para transferinde bulunmamak için, ilk olarak Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlanmış bir hesap numarası çeşididir. IBAN’nın açılımı ise International Bank Account Number yani Uluslararası Banka Hesap Numarası’dır. Bu da demek oluyor ki tüm dünyada geçerli olan bir numaradır. Yani, uluslararası bir geçerliliğe sahiptir.

IBAN yöntemiyle para transferleri çok daha kolay bir şekilde yapılır. Tüm internet alışverişlerinde geçerli olması ve sorunsuz bir şekilde para gönderilmesi açısından oldukça etkilidir. Uluslararası geçerliliğe sahip olmasından ötürü tüm yurt dışı para işlemleri de IBAN üzerinden gerçekleştirilir.

Eğer IBAN numarası hatalı ya da eksik yazılırsa para transferi gerçekleştirilmez. Böylelikle kişinin maddi kayıplara uğramasının da önüne geçilmiş olur. Ayrıca bu yanlışlıklardan ötürü oluşan zaman kaybını da önler.

IBAN numarası en fazla 34 basamaklıdır. Türkiye’de kullanılan IBAN numaraları ise 26 basamaktan oluşmaktadır.

IBAN numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarasını öğrenmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri ban şubenize gidip öğrenmektir. Çünkü gönderilecek numarada kesinlikle hatalı bir sayı olmaması gereklidir. Bunun yanında IBAN numarası banka müşteri hizmetleri veya internet bankacılığı üzerinden öğrenilebilir.

Eğer bankanın mobil uygulaması mevcutsa buradan da IBAN numarasını öğrenmek mümkündür. Gerçekleştirilecek işlemler çok basittir. Özellikle internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden gerçekleştirdiğiniz zaman 5 dakikanızı belki alacak belki de almayacaktır. IBAN numarası bu yöntemler üzerinden öğrenilmek isteniyorsa izlenilecek yol şudur: Öncelikle bankanızın mobil uygulamasına girin. Daha sonra ‘seçenekler’ kısmından ‘hesaplarım’ a giriş yapınız. Hangi hesabınızın numarasını öğrenmek istiyorsanız onu seçip üzerine tıkladığınızda TR ile başlayan,  26 basamaklı IBAN numarasının yazdığını göreceksiniz.

Tüm bunların yanı sıra, eğer elinizin altındaysa, banka hesap cüzdanınızın içerisinde de IBAN numarasının yazdığını göreceksiniz. Ayrıca yakınınızda bulunan bir ATM’den de IBAN numaranızı öğrenmek mümkündür.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!