Banka Kartı ATM Cihazında Kalırsa Ne Yapılmalıdır?

Gelişen dünyadaki teknolojiler, bankalar tarafından sıklıkla takip edilmektedir. Çünkü burada gelişen teknolojinin bütün faydalarının, bankacılık sektörü tarafından müşterilere sunulması adeta zorunlu bir durumdur. Bu sayede çok daha yüksek potansiyelli bir müşteri portföyüne sahip olacak bankalar, aynı zamanda müşteri hizmetleri açısından da günlük hacimde çok yüksek bir potansiyele sahip olacaklardır.

Para çekme, para yatırma, kredi kartlarından dolayı oluşan borçların ödenmesi ve diğer parasal transferler için, bankalar sadece mesai saatleri arasında hizmet vermektedirler. Müşterilerden gün içerisinde çalışıyor olanlar ise bu yüzden banka şubelerine gelemezler. Bankalar bu tarz müşterilerin sorunlarını ortadan kaldırmak için, banka şubelerinin birçok işlevini bünyesinde barındıran ATM cihazlarını kullanmaya başladılar. Bu sayede günlük banka kuyrukları ve bekleme prosedürleri ortadan kalkmıştır. Tabi ki ATM cihazlarının bu kadar avantajının yanında, bazen aksilikler de yaşanıyor olabilir. Bu aksiliklerden bir tanesi ise banka kartının ATM cihazının içinde kalmasıdır. Bu durumda panik yaşanmamalı ve aşağıda belirtilen adımlar izlenmelidir. Bu sayede banka kartı için herhangi bir güvenlik açığı ortaya çıkmamış olacaktır.

ATM Cihazlarında Neden Kart Kalması Durumu Yaşanır?

ATM cihazlarında banka kartlarının kalması durumuna neden olan birçok farklı yaklaşım bulunmaktadır. İlk kötü senaryo ise hırsızların sisteme ek bir cihaz yerleştirmesidir. Bunun yanında ise ATM cihazlarının iletişim hatlarının kopması da, yine müşterilerin mağdur olacağı şekilde ATM cihazlarında kart kalmasının nedenlerindendir. ATM cihazının bağlı olduğu elektrik hatları kesilirse ve internet bağlantısı koparsa, yine ATM cihazları kendisini kapatır ve sonrasında banka kartları cihaz içerisinde kalır. 4 haneli PIN kodunun 3 kez üst üste yanlış girilmesi sonucunda ise ATM cihazında banka kartı kalması durumu yaşanacaktır.

ATM Cihazında Kart Kalırsa Ne Yapılmalıdır?

Müşterilerin böyle bir durumla karşılaşmaları durumunda ilk yapmaları gereken, ilgili bankayı arayarak güvenlik açısından doğru bir durum değerlendirmesi yapmaktır. Bu yüzden de öncelikle banka şubesine giderek veya müşteri temsilcisine bağlanarak, banka kartının iptal edilmesi işlemi yapılmalıdır. Zaten iptal edilen banka kartları, gerekli incelemelerden sonra 10 iş günü içerisinde müşteriye yeniden gönderilecektir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!