Banka kartı ATM’de kaldığında ne yapılmalı?

Bankalar günümüz rekabet ortamından galip çıkabilmek için müşterilerine fark yaratacak uygulamalar sunarlar. Kullanıcıların bankaları tercih etmelerinde etkili olan faktörler arasında ulaşılabilirlik geliyor. Çünkü her an bankanın şubesine ihtiyacınız olan işlemi gerçekleştirmek için ulaşamayabilirsiniz. bu noktada bankaların size sunacakları hizmet ATM’ler olacaktır. Bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmek için en hızlı ve güvenli yollardan biri tabi ki ATM’lerini kullanmaktır. Banka ATM’leri mevcut hesaplarımızı kontrol edebilmenizi sağlamanın dışında hesaptan nakit çekmek, nakit para yatırmak, yatırım hesabından alım-satım, para transferi ve neredeyse diğer tüm bankacılık işlemlerini yapabilmemizi sağlar. Bu anlamda ATM’ler için seyyar banka şubeleridir tanımını yapmak yanlış olmayacaktır. Kısacası Atomatik Teller Machine yani ATM’lerden birçok işleminizi yapabilirsiniz. Ama bu elektronik aygıtlarında yasattıkları problemler olabilir. Manyetik kartınızın yutulması gibi. Böyle bir durumda neler yapmanız gerekiyor. Detaylar yazımızda.

ATM’lerin banka ve ya kredi kartını yutması çok sık rastlanan bir durum olmasa da yine de yaşanabilecek problemler arasındadır. Peki, kartların banka ATM’sinde kalmasının nedeni nedir? Bir kaç neden sıralayabiliriz.

  • ATM’nin iletişim hattının veya bağlantının herhangi bir nedenlerle kesilmesi,
  • Kart ATM’de takılı iken verilen sure boyunca işlem yapılmaması
  • Banka tarafından karta ya da hesaba bloke konulması banka tarafından yapılan bir işlem sebebiyle kartlar banka ATM’sinde kalabilmektedir.

Teknik olarak işlem yaptığınız ATM’nin elektrik kesintisi, internet veya benzeri şekilde iletişim hatlarının devre dışı kalması halinde enerji kesintisi olacağından doğal olarak kartınız cihazda kalabilir. Ayni zamanda kartınızı yerleştirdikten sonra uzunca bir süre işlem yapmadığınızda da kartınız ATM tarafından yutulabilir. Bunun yapılmasının sebebi tamamen güvenlik amaçlıdır. Kartınız tanımlanmış surenin üzerinde kart bölmesinde kalırsa ATM kartınızın unutulmuş olma ihtimaline karşılık ATM kartınızı geri vermeyebilir. Diğer yandan bu nedenlerin dışında bankanız kartınıza bloke koymuşsa yani herhangi bir nedenle banka tarafından yapılmış bir kısıtlamaya tabi tutuluyorsanız da ATM’den kartınızı geri almanız mümkün olmayabilir.

Peki, kartınızı nasıl geri alabilirsiniz?

Kartınızı mesai saatleri içerisinde ATM’ye kaptırdıysanız hemen atm3nin bulunduğu şubeden destek alma sansınız vardır. Şubedeki görevliler konu ile ilgili size yardımcı olacaklardır. Şayet mesai saatleri dışında kartınızla ilgili bu tarz bir problem yaşıyorsanız ya da kartınızı yutan atinin yakınlarında şube bulunmuyorsa o zaman bankanızın müşteri hizmetlerinden destek almanızı öneririz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!