Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalar müşteri kendilerine müşteri çekebilmek için çeşitli fırsatlar ile insanların karşısına çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi kredi vermektir. Fakat kredi almak için de müşterilerin çeşitli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bankalar kredi başvurularında sizden kolayca halledebileceğiniz bazı evrakları isterler. Fakat bu evraklar içerisinde bulunmayan ve sadece bankaların elde edebileceği bir bilgiye göre sizin kredi başvurunuzu onaylar ya da onaylamaz. Bu bilgiye kredi notu adı verilir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kısaca kişinin finansal karnesidir. Bankalar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu tarafından bu bilgiler bankalara verilir. Her bankanın her müşterisinin banka kaydı ve geçmişi Kredi Kayıt Bürosunda bulunmaktadır. Bu kayıtlara ve yapılan işlemlere göre ortaya bir puan çıkarılır. Kredi Kayıt Bürosu tamamen bağımsız bir kurumdur bundan dolayı herhangi bir güvensizlik durumu söz konusu değildir. Burada sizin bankalar ile olan her ilişkiniz kayıt altında tutulmaktadır. Son beş yıldaki bütün yapmış olduğunuz işlemlerin kaydı bulunmaktadır. Bu ya yapmış olduğunuz işlemler doğrultusunda bir puan ortaya çıkar ve bu puan risk tablosunda gereken aralıkta bulunur. Kredi notunuz risk tablosunun hangi noktasında ise bankalar tarafından ona göre muamele görürsünüz. Yani kredi notunuz çok riskli grupta ise kredi alma ihtimaliniz yoktur. Hiçbir banka size kredi vermez. Fakat kredi notunuz iyi derecede ise her bankadan uygun faiz miktarları ile kredi alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz bankalarda yapmış olduğunuz tüm işlemler doğrultusunda elde edilen puanlara göre oluşturulur. Burada önceden almış olduğunuz kredi, geri ödemenizin düzenli olup olmaması, kredi kartınızın ödemesi ve varsa borcu gibi şeyler için ayrı ayrı puanlamalar vardır. Bunların her birinin ayrı ayrı yüzdelik oranları vardır. Kredi ve kredi kartı, kredi notunun %30’unu etkilemektedir. Anlık olan gelir ve gider dengeniz bu notun %25’ni etkiler. Bankalara kredi için başvuru süreniz yani başvuru aralıklarınız %20 oranında kredi notunu etkiler. Kredi alarak başka bir borcunuzu kapatmanız ise %15 oranında etki yapar. Geri kalan %10’luk dilim ise ufak detaylardan oluşmaktadır. Bunların sonucunda ortaya kredi notu çıkar.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!