Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Banka Sınavları Ne Zaman Yapılıyor?

Banka Sınavı Nedir?

Kamu ve Özel bankaların personel alımları için gerçekleştirmiş olduğu sınavdır. Bu sınavlara başvuru yaptıktan sonra sınav ve mülakat süreçleri izlemektedir. Bu sınavlara girebilmek için İİBF mezunları veya matematik, istatistik gibi bölümlerin yanı sıra mühendis mezunları da başvuruda bulunabiliyorlar. Bu sınav da bir başka şart ise erkeklerin 30 yaş altı, kadınların ise 28 yaş altında olmaları gerekmektedir. Erkek adaylar için ise askerliklerini yapmış olanlara öncelik verilmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız eğer bankaların sınav takvimlerini takip etmeniz gerekmektedir.

Banka Pozisyonları ve Tanımları Nelerdir?

Müfettiş Yardımcısı: Yönetim kurulunun yetkisi ile yurt içinde ve yurt dışında bulunan şubeleri denetleme ve soruşturma yetkisi bulunan pozisyondur.

Uzman Yardımcısı: Yönetici adayı olarak görülürler, genel müdürlükte ve şubelerde mevzuata uygun bir şekilde işlemlerin yapılmasını sağlarlar.

Bilgi İşlem ve Yazılım Uzmanı: Bankaların günümüz teknolojilerine yanıt verebilmesi için eksiklerin tespiti ve bu tespitler üzerine uygulamalar da bulunur. Yönetim sistemi ile iş zekası sistemlerini ortak olarak geliştirir ve bu geliştirmeler sonucun da aşağı birimlerin bunların bakımlarını ve güvenirliğini sağlamalarını amaçlar.

Gişe Yetkilisi: Banka şubelerinde ve genel müdürlük bünyelerinde gereksinim duyulan temel bankacılık işlemlerini yaparlar. Aynı zaman da özel işlemlerde de bulunabilirler ve bunun yanı sıra sorunlu kredilerin takibinde de bulunabilirler.

Servis Yetkilileri: Kredi ve muhasebe bölümlerinde görev yaparlar ve bu bölümlerde yöneticilerdir. Bu pozisyon için sınavlardan yüksek notlar ile geçmek ve yöneticilik kabiliyetinizin bulunması gerekmektedir.

Saha Satış ve Müşteri Temsilcileri: Bankanın ürünlerini saha da insanlarla bire bir etkileşimde bulunarak işlemleri gerçekleştirirler. Çalışma alanları sürekli olarak sahadır.

Çağrı Merkezi Pozisyonu: Çağrı merkezinde telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilciliği yapmaktır. Banka sektörüne ilk giriş yeri olarak da görülmektedir.

Banka Sınavlarının Takibi

Akbank İçin: kariyer.akbank.com adresinden güncel ilanları takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası için: ziraatbank.com.tr sitesinden insan kaynakları bölümünden sınav takibini sağlayabilirsiniz.

İş Bankası İçin: cv.isbank.com.tr adresinden üyelik oluşturduktan sonra sınav takibini sağlayabilirsiniz.

Deniz Bank İçin: kariyer.denizbank.com adresinden sınav takibini yapabilirsiniz.

QNB Finansbank İçin: yenibiris.com sitesinden QNB Finansbank sayfasına girerek buradan ilanları ve sınavların takibini yapabilirsiniz.

TEB Bankası İçin: kariyer.net adresinden TEB sayfasına girerek buradan yine ilanları ve sınav tarihlerini görebilirsiniz.

Garanti Bankası İçin: garantilikariyer.garanti.com.tr adresine girerek buradan ilanları ve sınav tarihlerini görebilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!