Bankalar Dışında Kredi Veren Finans Kurumları

Günlük yaşamı daha yaşanılabilir daha güzel hale getirmek için çeşitli ihtiyaçlara gerek duymaktayız. Bun ihtiyaçlardan bazıları zorunlu bazıları ise tamamen keyfi ihtiyaçlardır. Bu ihtiyaçların karşılanabilmesi için de belirli bir maddiyat gerekmektedir. İhtiyaçları karşılamak için çeşitli yollar vardır. Bunlardan bir tanesi para biriktirmektir. Fakat bu yol uzun ve zahmetlidir. En kısa ve kolay yol ise bankalara kredi başvurusu yapmaktır. Bankalar çoğu zaman yapılan başvuruları onaylarlar. Fakat olumsuz cevap vermiş oldukları zamanlarda vardır. Olumsuz yanıt vermelerinin iki sebebi vardır. Ya kredi notunuz çok düşüktür ya da kara listede yer almaktasınızdır. Böyle bir durumda bankalar size kredi vermezler. Çünkü risk çok fazladır.

Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankalar iki sebepten dolayı kredi başvurularını onaylamaz. Biri kredi notunuzun düşük olması diğeri ise kara listede yer almanızdır. Kredi notu kişinin finansal geçmişidir. Bankalara olan ödemeleri, borçları gibi durumlar kredi notunu etkilemektedir. Bu yüzden kredi notu düşük olan müşterilere kredi verilmez. Çünkü bu kişiler ödemeleri zamanında yapmamış, geciktirmiş kişilerdir. Banka böyle kişilere güvenemez ve kredilerini onaylamaz. Diğer bir durum ise kara listede yer almaktır. Bu durum aslında kredi notunun düşük olması ile hemen hemen aynı durumdur. Kara listeye bankaya olan borçlarınızı ödemediğiniz için girersiniz. Üç ay boyunca borcunuzu ödemezseniz banka sizi ikaz eder ve bir hafta içerisinde borcun tahsil edilmesini size iletir. Fakat bu süre içerisinde yine borç ödenmez ise yasal takip başlatılır ve hukuki yollar ile bu para tahsil edilir. Bu gibi durumlarda ise kara listeye girmiş olursunuz.

Bankalar Dışında Kredi Veren Finans Kuruluşları

Yeni yasal düzenlemelerle bazı finans kuruluşları kredi verebilmektedir. Bu kuruluşlar devlet tarafından denetlendiği için en az bankalar kadar güvenilirdir. Fakat bankadan farklı olarak bu kuruluşlar faiz miktarını kendileri belirlemektedir. Yani bankalar kadar az bir faiz oranına kredi çekemezsiniz. Bu finans kuruluşlarından en önemlisi Koç Holdingin kurmuş olduğu finans şirketleridir.  Banka gibi bir işleyişe sahip olan bu finans kuruluşları denetlenebilir bir yapıya sahiptir ve güvenilirlik konusunda herhangi bir kuşkuya yer vermez.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!