Bankalarda Açılabilecek Olan Hesap Çeşitleri

Bankalarda Açılabilecek Olan Hesap Çeşitleri

Dünya finans hayatında ve ticari yaşamında bankaların yeri çok büyüktür. Bakıldığı zaman bankalar da, müşterilerine her zaman daha yüksek kalite ve hizmette çalışmalar sunmak isterler. Müşterilerin isteklerinin ve taleplerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi için de, bankaların araştırma ve geliştirme departmanları sürekli olarak çalışmaktadır. Bakıldığı zaman bankacılık sektörünün gelişmesi, artık bankacılık faaliyetlerinde olmayan alanların neredeyse yok olmasına yol açmıştır.

Bu yüzden de bankaların bu geniş hizmet portföyünden yararlanmak isteyen kişilerin ve firmaların, belirli ön şartları da yerine getirmesi gerekir. Bir bankanın herhangi bir hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin, öncelikle banka üzerinde bir hesabının olması gerekir. Bu hesaplar ise teknik olarak bankacılık literatüründe mevduat olarak bilinmektedir. Mevduat hesapları ise kendi içerisinde hesabın amaçlarına göre farklı isimler almaktadır. Teknik olarak bütün mevduat hesaplarının çıkış noktası, aslında mevduat türlerinin de en önemli yapısıdır. Bu sayede bankalar üzerinden müşterilerin ve firmaların rahatlıkla işlem yapması sağlanacak, bununla birlikte kullanım avantajları da bankadaki müşteri portföyüne uygulanacaktır.

Vadesiz Mevduat

Kişilerin istedikleri zaman aralıklarında bankadaki hesaplarına para yatırma ve çekme gibi işlemlerini gerçekleştirmeleri için açılacak olan hesaba, vadesiz mevduat adı verilir. Bakıldığı zaman bu hesap üzerine açılacak kartlarla da, alışveriş yapmak ve ilgili banka işlemlerini sürdürmek mümkündür. Bu hesabın açılması için herhangi bir şekilde koşul ortaya konulmamıştır.

Vadeli Mevduat

Müşterilerin birikimlerini yatırımlara çevirmek ve belirli süreler arasında paralarına dokunmadıkları zaman, paralarının kullanım parasını ve faizini gelir elde ettikleri hesaplara vadeli hesaplar denir. Vadeli mevduatlarda genel olarak faiz gelirleri, diğer ay anaparaya eklenmiş olacaklardır.

İhbarlı Mevduat

Hesabın içerisinden para çekmek isteyen banka müşterilerinin bankaya haber verme zorunluluğu bulunduğu hesap türüne ise bankacılık literatüründe ihbarlı mevduat denir. İhbarlı mevduat hesabında genel olarak bankaların belirlediği haber verme aralığı ise 5 ile 10 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Kırık Vadeli Mevduat

Müşteriler genel olarak vadeli hesaplarından para çektiklerinde, vadelerini bozarlar ve bu yüzden faiz gelirinden olurlar. Kırık vadeli mevduat hesaplarında ise ilgili vade tarihi, para çekme işleminde kalan gün sayısı kadar uzayacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!