Bankalarda Hangi Pozisyon Ne İş Yapar?

Özellikle gençlerin tercih ettiği, günümüzün gözde mesleklerinden olan bankacılık avantajlı bir meslek olduğundan tercih edilen mesleklerdendir. Çalışma saatleri, hafta sonu tatilleri, yükselme fırsatları, özel sağlık sigortaları, sosyal imkanlar ve emeklilik hakları açısından diğer pek çok mesleğe göre daha gözde olan bir meslektir.

Bankacılık mesleğini tercih etmek isteyenlerin en merak ettiği konu ise, bankalarda hangi pozisyonun hangi görevi yaptığıdır.

Bankalarda Hangi Pozisyon Hangi Görevi Yapar?

Gişe Memurları;

Tercihan Üniversite mezunlarına öncelik verildiği bu birimde lise mezunları da çalışmaktadır. Bu birimde temel bankacılık işlemleri olan, hesap açma, hesap kapama, EFT, havale, döviz alıp satma gibi pek çok işlem yapılmaktadır. 2010 yılından sonra bankalarda faturalar ödenmeyecektir kararından sonra, gişe memurlarının işi kısmi olarak hafiflemiştir. Bankalar sadece otomatik ödeme talimatını kabul etmektedir. Yükselme imkanı çok olan gişe memurları, genellikle asgari ücret ile işe başlar ve yıllar geçtikçe başarıları ile orantılı olarak maaşları artar. Ayrıca hizmet içi kursları, personelin yeni sistemlere uyum göstermesine yönelik seminerlere katılması ile performans sınavlarına girerek üst göreve yükselebilirler.

Satış Danışmanları ve Müşteri Temsilcileri;

Bankaların kredi ve diğer ürünlerini müşterilere pazarlayan, ikna kabiliyeti yüksek prezentabl kişilerden seçilmektedir. Kişilerin gelir tablosuna uygun tekliflerle kredi sunarlar, kredilerin genel müdürlük tarafından onaylanması konusunda kendi insiyatiflerini kullanırlar ve gelişmelerle ilgili müşteriyi haberdar ederler.

Servis Yetkilisi ve Yardımcıları;

Satış danışmanları, müşteri temsilcileri ve gişe memurları gibi direk müşteri ile muhatap birimlerin yöneten ve yönlendiren personellerdir. Bu pozisyonda çalışan kişilerin imza yetkileri vardır. Üstün performans gösteren ve yükselme sınavlarında başarılı olan personeller bu pozisyona yükseltilebilirler. İmza yetkilerinin yanında sorumlulukları da artmaktadır. Çözüm bulan, alternatif yaratan yetenekli ve güvenilir kişilerden seçilirler.

Uzmanlar Ve Yardımcıları;

Pek çok meslekte olduğu gibi yabancı dil bilmek bu kadro için de aranan en gerekli şarttır. Çünkü yabancı dil bilen personel uluslararası işlem yapılması gereken bu birimde çok önemli rol oynar. Yetiştirilmek üzere istihdam edilen bu pozisyondaki personel, kredi, portföy yönetimi, insan kaynakları, stratejik planlama birimlerde çalışırlar. Daha çok genel müdürlük veya bölge müdürlüklerinde bulunan uzmanlar, bazı büyük ve potansiyeli olan şubelerde de görev alırlar.

Müfettişler Ve Yardımcıları;

Bankaların tüm şubelerinde hatta bazen genel müdürlüklerinde denetim yapan personellerdir. Saygınlığı olan bu personellerin, yapılan son yasal düzenlemelerle görev ve yetkileri eskiye göre biraz daha hafifletilmiştir. Belirli bir çalışma yılını doldurduktan sonra, müdürlük sınavlarına girerek gezici görevden terfi ederek müdür yardımcılığına oradan da müdürlüğe atanabilir, bankacılık sektörünün en üst düzeyine kadar yükselebilen personeldir.

Bankacılık sektörü teknoloji ile iç içe bir sektördür ve sürekli yeniliklere açıktır. Tüm personelini de bu yenilikler konusunda bilgilenmeleri için hizmet içi seminerlere katılmalarına zemin hazırlamaktadır.

 

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!