Bankalardan Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bankalardan kredi çekmek için, kredi başvuru sırasında bankalar bazı belgeler isterler. Bu belgeler arasında istenen en önemli evrak ya da bilgi sigortalı olup olmama durumudur.

Kredi Çekmek İçin Sigortalı Olmak Gerekli Mi?

Bu sorunun cevabı ne evet ne de hayır olabilir. Çünkü önemli olan kredi notudur. Şayet kredi notu yüksek ise, bankalar belgesiz kredi verebilir. Şayet kredi notu düşük ise, bankalar gelir belgesi talep ettiği gibi sigortalılık durumunu da şart koşabilir.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir?

Bu konuda bazı bankalar esnek davransa da genel olarak 6 ay sınırlaması vardır. Pek çok banka kredi verirken en az 6 ay aynı iş yerinde sigortalı olma şartı ararken, bazı bankalar bu süreci 4 ay tutabilir.

Bankalar Neden Sigortalılık Şartını Arar?

Bankalar kredi verdiği kişinin her ay sabit bir maaşı olduğunu bilmek ve ödeme gücünün olup olmadığını teyit etmek için sigortalılık durumu ararlar.

Aylık Geliri Olan Fakat Sigortası Olmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Bu durumda aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun belgeleyemediğiniz her geliri banka yok sayar. Bu yüzden de kira geliri gibi gelirlerinizi banka hesap hareketlerinizden belgeleyebilirsiniz. Sigortanız yok ise ve acil krediye ihtiyacınız varsa, bu durumda deneyebileceğiniz birkaç alternatif yöntem vardır.

  • Birincisi adınıza kayıtlı bir gayrimenkulü, aracı, evi veya arsayı bankaya ipotek göstermek gerekir.
  • İkincisi ise, gelir belgesi sunabilecek ve kredi notu iyi bir kefil de kredi başvurunuzun onaylanmasına önemli derecede etki edecektir.

Bunları da yapamıyorsanız bu durumda kredi konusunda esnek kurallara sahip olan gelir belgesiz sigortasız kredi veren bankalardan kredi başvurusu yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak böyle durumlarda bankalar, tıpkı öğrenci kredisi gibi 5.000 TL gibi az bir miktarda kredi vermeyi teklif edecektir. Şayet bu miktar sizin işinizi görecekse az bulmadan kabul edip, bu miktarı geri ödemelerde aksamalar yapmamaya özen göstermelisiniz. Böylece düzgün ödemeleriniz sizin kredi notunuzu artıracak, bankaya güven vereceğinizden daha sonra tekrar kredi çekebilme olanağı sağlayacaktır.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!