Bankaların Kara Listesindekiler Nasıl Kredi Kullanabilir?

Bankalarda kara listede olanlar ve yasal takibe düşenler tarafından en çok merak edilen konu yasal takipte iken kredi kullanıp kullanmayacakları konusudur.

Kara Liste Nedir?

Kara liste bir anlamda ve basitçe müşterinin bankada bıraktığı kötü izlenimdir. Bunlar;

  • Sorunlu krediler,
  • Ödeme gecikmeleri,
  • Çek sentlerin karşılıksız çıkması,
  • Kredi kartı geri ödemelerde son ödeme tarihinin geçmesi,
  • Bankadan kredi çektiği halde geri ödemelerde aksamalar gibi bankanın veri tabanında bulunan olumsuz sonuçlardır.

Tüm bu bilgiler merkez bankasının da veri tabanında bulunur ve tüm bankalar tarafından ortak görüntülenebilir. Yani kredi alan bir kişinin hangi banka olursa olsun ne kadar kredi çektiği, ödemeleri düzenli mi? Ya da ödemelerde hiç sorun yaratmıyor mu? Tüm borçları bitmiş olsa bile geri dönüp bakıldığında 5 yıl önceki hareketlilik bile takip edilmektedir. Yani 5 yıl boyunca kötü sicil kaydı merkez bankası veri tabanında bulunmaktadır.

Fakat son yıllarda bankalar, kara listeye giren müşteri çokluğundan dolayı potansiyel müşteri arayışına girmişlerdir. Bankalardan çeşitli vesilelerle kredi almış, kredi kartı almış veya çek senet gibi kıymetli evraklardan sorun yaşamış kişilerin kara listeden çıkartılması ve sicilini iyiye döndürmesi konusunda ılımlı yaklaşmaya başlamışlardır. 2018 yılı ve öncesi kayıtlar göz ardı edilerek yeni avantajlar adı altında müşterilere imkanlar sunmuşlardır. Bu sayede kara listede olup, borcunu 1 ile 3 yıl arasında ödeyip, çalıştığı bankadan vadeli mevduat hesabı açtırmak gerekir. Bu hesap üzerinde otomatik fatura ödeme talimatları vermek, düzenli EFT ve havale yapmak sureti ile banka ile ilişkilerinizi olumlu duruma getirebilir, bankanın güvenini geri kazanabilirsiniz.

Bu vesile ile bankanız size kara listede bile olsanız, kredi verecektir. Ayrıca bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi adı altında kara listedeki müşterilerine kredi olanağı sunmaktadır. Tapusu sizin üzerinize olan taşınmaz bir mülkün karşılığında banka size kredi kullandırır. Tabi bu durum bankadan bankaya değişkenlik gösterse de çoğu banka potansiyel müşteri arayışından bu duruma kolaylık getirmiştir. Bu durumda olan kişiler nakit ihtiyaçları varsa bu kampanyalardan yararlanabilirler.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!