Bileşik Faiz Oranı Nedir?

Finans konularında bilgi sahibi olmak, doğru yatırımlar ve iyi aksiyonlar alınmasını sağlar. Bankacılık ve finans alanında günden güne artan pek çok kavram ise kişilerin her geçen gün daha da kendilerini geliştirmelerini gerekli kılar. Kimi kavramlar ise çok uzun yıllardır bu sektörde kullanılır ve neredeyse sektördeki işlemlerin bel kemiğini oluşturur. İşte bu noktada kimi kavramlar daha çok öne çıkarken, faiz, basit faiz ve bileşik faiz de belli başlı merak edilenler arasında yer almaktadır.

 

Faiz Nedir?

 

Anaparanın zaman içinde belli oranlarda değerlenmesini sağlayan, paranın enflasyon karşısında erimesinin önüne geçen araç, faizdir. İnsanlar birikmiş paralarını değerlendirmek için en basit yatırım aracı olarak faizi seçerler. Müşterisi olunan bankada açılacak bir vadeli mevduat hesabı ile ana para değerlendirilebilir. Faiz, bu açıdan sıklıkla kullanılan bir enstrümandır. Elbette ki faizin de kendi içinde çeşitleri vardır. Basit faiz bu şekilde tasvir edilirken, bileşik faiz de farklı özelliklere sahiptir.

 

Bileşik Faiz Nedir?

 

Basit faiz hesabında belirlenen oran kadar ana paraya ekleme yapılır. Ancak bileşik faiz, faizin tahakkuk edeceğiz tarih ya da bu tahakkuk işleminin sıklığı ile doğrudan alakalıdır. Eğer elinizde 50.000 TL varsa, kaç ayda ve hangi oran ile para kazanacağı kolayca hesaplanabilir. Ancak bileşik faiz söz konusu ise, dönemlik faiz kazançlarınız da ana paraya eklenir ve her defasında ana para güncellenerek faiz kazanır. Bu iki faiz türünün farkı, hesaplama esnasında daha iyi anlaşılır.

 

Basit Faiz ile Bileşik Faiz Arasındaki Farklar

 

Söz konusu farkı anlatabilmek için öncelikli olarak hesaplama şekillerini irdelemek gerekir. Bu sayede fark çok daha rahat biçimde anlaşılacaktır.

 

Basit faiz hesabı; F = A x N x T / 100 (yıllık faiz hesabı)

 

Bu formülde A ana paradır, T yıllık faiz oranıdır ve N paranın faizde kalacağı süredir. Bu şekilde basit faiz rahatlıkla hesaplanır ve kişi 1 yılda ne kadar para kazanacağını kolaylıkla görebilir. Eğer aylık faiz hesaplanacaksa sondaki 100 yerine 1200 (12 ay x 100) kullanılır; günlük faiz hesaplanacaksa da 36.000 (360 gün x 100) burada kullanılır. Böylelikle basit faiz kazançları rahatlıkla hesaplanır ve kişiler de paralarını bu şekilde değerlendirirlerse nasıl bir kazanç elde edeceklerini görebilirler.

 

Bileşik Faiz Oranı

 

Bileşik faiz hesabı; F = (N + 1) / 100

 

Ara dönemde kazanılan faizin ana paraya eklenmesi ile yeniden faiz kazanılması yöntemi, bileşik faizdir. Yukarıdaki formül de tam olarak bunu simgeler.

 

Bu iki faiz türü arasındaki temel fark, bileşik faizin aynı dönemde basit faize göre çok daha fazla kazandırmasıdır. Çünkü basit faizde ana para belli iken ve sürecin başında o para baz alınırken, bileşik faizde ise ana para sürekli olarak ara dönem faizleri ile artmaktadır. Bu özelliğinden dolayı bileşik faiz (bir diğer adı mürekkep faiz olarak geçer) pek çok yerde yasaktır. Fakat bankaların kredi kartı faizlerinde bu faiz türünü kullandırması vatandaşa ekstra yükler getirirken, bankaların kendilerini zengin eder.

 

Fakat ticari anlaşmalarda, her iki tarafın ya da diğer farklı katılımcıların da rızası ile gerek basit faiz, gerek ise bileşik faiz uygulanabilir. Bunun sınırlandırılması belli başlı iş grupları, sektör ve anlaşma çeşitlerinde görülebilir. Vatandaşın parasını değerlendirmek için bankalarda vadeli hesaplar açarak parasını faize yatırmasında ise basit faiz kullanılır. Bu şekilde paranın aşırı değerlenmesi pek mümkün olmaz; ancak para değer olarak enflasyonun da pek altında kalmaz.

 

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!