Bireysel Emeklilikte Devlet Katkısı

Bireyler belirli bir süre boyunca çalışırlar ve bu sürenin sonucunda emekli olmak isterler. Her insanın en büyük ve en güzel hayallerinden olan emeklilik, bazen yanlış ve istenmeyen şekillerde de sonuçlanabilir. Bilindiği üzere yatırım yapılmayan ve gerekli ödemelerin tamamlanmadığı emeklilik hayalleri, suya düşerek bir hüsrana dönüşecektir. Bu yüzden de devlet ve bankalar tarafından emeklilik sistemleri geliştirilmiş ve kişilere yardım edilmeye başlanmıştır. Sistem sayesinde devlette ve bankalarda paralar birikecek ve parayı değerlendirecek alanlar bireylere sunulacaktır. Normal şartlarda devletin bireylere sunduğu ve düzenli ödemelerle sağlanan bir sigorta durumu söz konusudur. Bu sigorta durumunun da üzerine bireyler daha da avantajlı olacakları bireysel emeklilik sistemlerine dahil olurlar. Bu sayede gerekli ödemeler yapılır ve yatırım fırsatları için de istenen katkılar sağlanır. Son yıllarda bu amaçla sisteme kaydolan kişilerin sayısında ise inanılmaz bir artış görülmektedir.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin en öncelikli amacı, kamusal anlamda oluşturulan sosyal güvenlik sisteminin tamamlanması ve desteklenmesidir. Bu amacın dışında ise bireylerin gerçekleştirdikleri bütün tasarruflar, yatırım haline dönüşmekte çok rahat bir hal alacaktır. Çalışma hayatlarının belirli bir seviyesinde bulunan bireyler, bireysel emeklilik sayesinde bu standartlarını sürdürmeye de devam edeceklerdir. Ekonomideki planlamalar ve kaynak oluşumlarında ise bireysel emeklilik sisteminin katkısı çok büyüktür. Tasarrufların arttırıldığı bireysel emeklilik sisteminde ise uzun vadeli kullanımlarda yararlanılacak fon destekleri de oluşturulmuş olacaktır. Sermaye piyasasında da bu gelişim görülecek ve ülkenin makro ekonomik değerlerinde ciddi iyileşmeler sağlanacaktır.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Detayları

Ülkemizdeki bireysel emeklilik sistemi uygulaması sayesinde, sosyal devlet olmanın gerektirdiği bütün sorumluluklar bireylere sağlanmaktadır. Bu sayede belirli bir oranda sisteme kayıt olan kişiler, devletin sayesinde bir miktar da katkı alacaklardır. Devlet katkısının bireysel emeklilik sistemine uygulandığı oran ise %25 olarak belirlenmektedir. Tabi ki bireysel emeklilik sisteminde devletin ödeme yapacağı bir üst limit de bulunmaktadır. Bu yüzden de bireysel emeklilik sistemine kayıt olan emekliler, emekli olduklarında bu üst limiti geçecek derecede bir gelir elde edemezler.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!