Borsa Açılış Ve Kapanış Saatleri

Borsa hafta sonları hariç, sabah 09;40 – akşam 18;05 arasında seanslar gerçekleşmektedir.

Borsada Açılış Seansı Nedir?

BIST Pay Piyasasında, Pay Senedi alış ve satış emirlerinin, bir zaman dilimi boyunca BIST Alım Satım Sistemi’ne iletildiği ve bu sürenin sonunda iletilen bu emirlerin en fazla işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek bir fiyat seviyesinden (açılış fiyatı) işleme dönüştüğü tek fiyat yöntemi ile çalışan özel bir seans şeklidir.

Açılık Fiyatı Nedir?

Emir toplama aşamasının sonunda işlem miktarının en fazla gerçekleşmesini sağlayan fiyat olarak tanımlanabilir.

AFE (Açılış Fiyatı Emir) ve Özellikleri;

Fiyat bilgisi olmadan sadece miktarın belirtildiği alış ve satış emirleridir.

Açılış Seansı Özellikleri, iki aşamalı olarak uygulanmaktadır.

  • Emir toplama aşamasıdır. (İlk aşamada sadece emirler toplanmaktadır)
  • Açılış fiyatlarının belirlenmesi ve işlemlerin gerçekleştirilmesi aşamasıdır. (İkinci aşamada en fazla arz ve talebin olduğu, fiyattan tek bir açılış fiyatı hesaplanarak emirler gerçekleşmektedir.)

Emir Toplama Aşaması;

Bu süre içinde fiyat iyileştirme ya da kötüleştirme işlemleri yapılabilir. Yani talimatlar iptal edilebileceği gibi değiştirilebilir de.

Emir Kötüleme Nedir?

Verilen satış emrinin satış fiyatının yükselmesi ya da verilen alış emrinin alış fiyatının daha altında (düşük) bir fiyata çekilmesi işlemidir. BIST bu aşamada fiyat kademelerini yayınlamaz ve emirler gerçekleştirilmez.

Açılış İşlemleri Aşaması;

Bu aşama fiyatların belirlendiği aşamadır. İyileştirme, kötüleştirme ve iptal kabul edilmemektedir. Açılış fiyatlarına uygun bulunan emirler yeterli sayıda alıcı ve satıcı olması durumuna göre eşleşmekte ve yatırım hesabına yansımaktadır.

Tek Fiyat Yöntemi Nedir?

Belli bir süre içinde herhangi bir eşleşme yapılmadan BIST Pay piyasası Alım- Satım sistemini kabul ederek en yüksek miktar ile işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek fiyat seviyesinin hesaplanarak gerçekleştirilmesi işlemine tek fiyat yöntemi denilmektedir. C grubundaki senetler ise tek fiyat yönteminde işlem görmektedir.

Kapanış Seansı Nedir?

Kotasyon haricindeki tüm pay senedi alım satım emirlerin aksatılması ile oluşan yeni emirlerin eşleme yapılmadan BIST’a kabul edildiği ve bu süre sonunda en yüksek miktarda işlemin gerçekleşmesini sağlayan tek fiyat seviyesinin (Kapanış Seansı fiyatı) hesaplanması ile uygulanan özel seanstır.

Kapanış Fiyatlı Emir (KAFE);

Borsa Kapanış seans saatleri içinde belirlenecek kapanış fiyatından işlem görmek üzere BIST’a sadece miktar bilgisi belirtilerek gönderilen fakat fiyat bilgisi belirtilmeyen kapanış fiyatından emirle karşılaşması durumunda işlem gerçekleştirilerek alış ve satış emirleri olarak belirlenmektedir.

Tüm bu hareketlilik ve iniş çıkışlar an itibari ile takip edilmektedir. Yatırımcıların dikkatle takip ettiği işlem sonuçları piyasaları büyük ölçüde etkilemektedir.

Borsa hafta sonları hariç, her gün belli saatler arasında seanslarını gerçekleştirmektedir. Borsa ile yakından ilgilenen kişiler ya da şirketler finansal Yatırımlarını ve iniş çıkışlarını buradan takip edebilmektedirler. Hafta için Sabah 09;40 – akşam 18;05 arasında seanslar gerçekleşmektedir.

 

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!