Borsa Neye Göre Değişiklik Gösterir

Dünya ticareti, eskiden beri gelen iktisadi gelişmelerin ve çalışmaların bir sonucu olarak meydana gelmiştir. Tüm bu unsurların bir araya gelmesinden sonra ise dünya piyasa platformları oluşmuştur. Özellikle ticari işlerin ve faaliyetlerin yürümesi adına, bu platformların önemi çok büyüktür. Sürekli olarak gelişen ve daha global bir hal alan dünyada, soyut anlamda artık ülkelerin sınırları arasında herhangi bir katı kural kalmamıştır.

Özellikle piyasalar sayesinde, artık yatırımcılar istedikleri ülke borsalarında işlem yapar hale gelmişlerdir. İstenen düzeyde ve çeşitte yapılan yatırımlar sayesinde de, borsalar üzerinden para kazanmak mümkündür. Ülke borsalarına bakılacak olursa ise aslında işleyiş anlamında iktisadın temel değerlerinin ön planda olduğu bilinmelidir. Ülkelerin makroekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel durumları da; borsaların değerlerinde değişiklik meydana gelmesine neden olan unsurlar olarak bilinmelidir. Yatırımcıların tüm bu değerleri göz önünde bulundurarak işlem yapması önemlidir. Çünkü değişen ve gelişen fiyatlandırmalar üzerinden, yatırımcıların kazanç oranları değişecek ve borsadaki yükseliş ile düşüşlerden kar elde edilmiş olacaktır.

Borsanın Yükselme Nedenleri

Yatırımcıların borsadaki değişiklikleri anlamaları için bilmesi gereken temel kural, iktisatta var olan arz ve talep dengesidir. Bu kurala göre talebin çok olduğu yerde fiyatlar yüksek ve arzın talepten fazla olduğu yerlerde ise fiyatlar düşüktür. Bu sayede borsaların yükselmesinin temel nedenlerinin yanında, farklı sebepleri de vardır. Makroekonomik yükselmeler, milli hasılanın yükselmesi, enflasyonla mücadele ve etkili sonuç, işsizliğin azalması, ihracat rakamlarının ithalatı aşması ve siyasi istikrar gibi unsurlar; aslında borsanın yükselmesine ekstra katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda talep yükselmesi de, borsadaki değerleri ciddi anlamda yükseltmiş olacaktır.

Borsanın Düşme Nedenleri

İktisadın temelinde genel olarak borsa, arzın talebi aştığı noktalarda meydana gelir. Özellikle borsadaki işlemlerin de bu yüzden başarılı temellere oturtulması önemlidir. Fakat bir ülkede aynı zamanda gelirler düşüyor ve ülkedeki ekonomik borçlanmalar artıyor ise borsaların da aynı şekilde bir yol izleyeceği bilinmelidir. Özellikle milli hasılanın düşmesi ve enflasyonun yanında, işsizlik rakamları da borsanın düşmesine etki eden en önemli başlıklardan sadece birkaç tanesidir.

 

Oy Verirmisiniz ?

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!