Bozuk Sicili Olana Kredi Veren Bankalar

Bozuk Sicili Olana Kredi Veren Bankalar

Kredinin verilmemesinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de kredi sicil numarasının bozuk olmasından kaynaklanmaktadır.  Bankalar tarafından tüketicilere kredi verileceği zaman, ilk önce tüketicinin kredi sicil numarasına bakılır. Ayrıca kredi notu ile kredi risk raporu birbiriyle karıştırılmaması gere. Çünkü kredi notu tüm finansal performansa verilen değer iken, kredi risk raporu ise son 5 yıl içinde tüketicinin finansal işlemlerin dökümüne verilen not olarak belirlenmektedir.

Bankalar kredi sicil notu bozuk olan tüketicileri riskli müşteri olarak görüp, kredi vermemektedir. Bu yüzden tüketici bankadan kredi alamayacağı için daha çok siciline karşılık olumlu bir adım atmak açısından bankadan destek alır. Yani tüketicinin siciline karşılık olumlu bir şeyler çıkartması ve bankayı ikna etmesi daha mantıklı olacaktır. Bu yazımızda tüketicilerin en çok üstünde durdukları sorulara karşılık size yanıt vermeye çalışacağız. Bu sorular; kredi sicilimi nasıl öğrenirim? Kredi sicili bozuk olana kredi verilir mi?  Kredi sicili bozulursa ne olur? Kredi sicili bozuk olan nasıl kredi alır?

Kredi sicili bozuk olanlar, nasıl kredi alabilir?

Kredi sicili bozuk olan tüketicilerin kredi alabilmeleri için bozuk olan siciline karşılık bankaya olumlu bir şeyler göstermesi gerek. Yani bankaya kefil veya teminat (ipotek) göstererek kredi çekilebilir.

Mal varlığı göstererek, ipotek vererek kredi almak:

Kredi sicil bozukluğundan dolayı bankalar kredi vermezler. Ancak bankaya sunulan ev, arsa ve araba gibi mülkiyetlerin ipotek ettirilmesi sayesinde hem banka size güven duyar hem de kredinin çıkma ihtimali çok yüksek olur. Böylece kredi almanız daha da kolaylaşacaktır. Aynı zamanda ev, arsa gibi mülkiyetlerin ipotek ettirilmesi, kredi limitinin de yüksek olmasını sağlayacaktır.

Kredi almak için kefil göstererek kredi almak:

Sizin borcu ödemeyeceğiniz duruma geldiğinizde, ‘bu borç benim borcumdur’ diyen kişiye kefil denilmektedir. Aynı zamanda bankanın güvenini sağlamak ve kredi almanın yolu; sağlam bir kefilin bankaya sunulmasından geçer. Eğer kredi sicili bozuk olan tüketici, kredi notu yüksek ve geliri sağlam bir kefil bankaya sunarsa, tüketiciye kredi çıkma imkânı daha kolay olacaktır

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!