Çalışan Annelere Kreş Yardımı Başvurusu

Son zamanlarda gündeme getirilen çalışan anneye kreş yardımı, bakıcı parası, toruna bakma parası gibi pek çok projenin hayata geçirilmesi için bakanlık kolları sıvamıştır. Geçmişte de pek çok kez gündeme getirilen fakat hayata geçirilemeyen projeleri hükümet bu sefer çok ciddiye almış ve çalışan annelerin istihdamlarını kolaylaştırmıştır. Kreş yardımının hızlandırarak hayata geçirilmesini sağlayan hükümet kreş yardımının alınması için yapılacakları da pasın ve yayın organları ile halka açıklamıştır.

Çalışan anneleri son derece rahatlatacak olan bu yardım, bütün çalışan anneleri yakından ilgilendirdiğinden merakla beklenmektedir.

Kreş Yardımı Nasıl Alınır?

Çalışan annelere kolaylık olsun diye yapılan kreş yardımı öncelikle dul annelere, boşanan annelere, eşi ölen ve geçim sıkıntısı yaşayan babalara kredi yardımı olarak verilecektir. Devlet 0- 5 yaş arasındaki çocuklara kreş parası ödeyecek, anneler de sırf çocukları oldu diye işinden ayrılmak zorunda kalmayacaklardır.

Kredi desteğinin alınması için öncelikle aile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuruda bulunması gerekmektedir. Kreş desteğinin alınabilmesi için ailenin gelir düzeyi önemli rol oynamaktadır.

Başvuru değerlendirirken, bakanlık ailenin gelir düzeyini inceleyecek ve aileleri 0-100 puan arasında değerlendirecektir. Değerlendirmeden çıkan puanlamaya göre kreş yardımı verilecektir. Ücret ise aileye değil direk olarak devlet tarafından kreşe ödenecektir. Kreş yardımında henüz net rakam belli olmasa da 300-500 TL arasında bir ücret düşünülmektedir. Ailelerin ücreti az bulması ve kreşlerin fiyatlarını yükseltmesi sonucunda 2018 yılındaki yenilik ile kreş parası 1.015 TL olarak belirlenmiştir. Aranan şartlara uygun olan her anne ilgili makamlara başvurarak bu avantajlardan yararlanabilmektedir.

Başvurular Nereye Yapılır?

Başvurular,

  • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine,
  • Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır.

Bakanlıkça yapılan değerlendirmede;

  • Ailenin ekonomik durumu; Aile bireylerinin gelirlerinin toplamı ile başka ek gelirlerinin olup olmadığı (kira almak gibi)
  • Diğer aile fertlerinin varlığı; Ailenin kaç bireyden oluştuğu ve kaç kişinin çalıştığı ile gelirlerinin toplam tutarlarının resmi belgelerle (bordro gibi) beyan edilmesi.
  • Ailenin aylık kazancı ve kişi başına düşen gelir durumu; Ailenin toplam gelirinin kişi başına düşen miktarının hesaplanarak belirtilmesi, yani çalışan kişilerin gelir toplamı 3000 TL ise 6 kişilik bir ailede 3000 TL: 6 kişi = 500 TL. aylık kişi başına düşen gelir olarak belirlenmektedir.
  • Ailenin çalışma durumu ve çalışma saatleri göz önüne alınarak değerlendirilir.

Yapılan düzenlemede annelere büyük bir kolaylık sağlanmış olacaktır. Çalışan annelere yönelik kreş desteği ek bir destektir fakat ek bir ödeme değildir. Bu yüzden de yapılan ödeme vergi dışı bırakılacaktır.

Bu destekten yararlanmak için, çocuk sayısı sınırı bulunmamaktadır. Yani çalışan her kadının her bir çocuk için aylık olarak brüt tutarın %50’sini aşmamak üzere yararlanabileceklerdir. Gerekli koşullar oluşmuş ise her bir çocuk için vergi istisnası alınabilmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!