Cebe Havale Nedir, Nasıl Yapılır?

Cebe Havale Nedir, Nasıl Yapılır?

Gelişen teknolojiyle birlikte günümüz bankacılık işlemlerimde buna ayak uydurmak durumunda kalmıştır. Birçok farklı uygulama söz konusu olmuş ve bankalar bu uygulamaları geliştirirken rakiplerine üstünlük sağlama amacı gütmüşlerdir. Artık herhangi bir bankada hesabınız olmasa bile para gönderim veya çekim işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Cebe havale işlemi ile. Yazımızda yeni nesil bankacılık işlemlerinden biri olan cebe havale işlemini inceleyeceğiz.

Cebe havale nedir?

Tıpkı havale EFT gibi para aktarımı sağlayan bir sistemdir. Ancak cebe havale işleminde gönderici alıcının hesap numarasına ya da İBAN numarasına gönderim yapmak yerine cep telefonu numarasına gönderim işlemini gerçekleştirir. Yani bu işlemi yaparken alıcının detaylı bilgilerini banka ekranına bildirmek gibi meşakkatli ve zaman alan süreçlere girmezsiniz. Para aktarımını sağlayabilmeniz için . Kişinin cep telefonu numarasını bilmeniz yeterlidir. Üstelik bu işlemi ATM yada internet bankacılığı gibi bankacılık kanallarıyla gerçekleştirebilirsiniz

Cebe havale işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Artık bir çok bankanın online olarak verdiği bu hizmet için öncelikli olarak yapmanız gereken internet bankacılığı sistemine girmeniz. Giriş sağladıktan sonra aktarım işlemlerinden cebe havale işlemini seçmelisiniz. Açılacak olan ekranda göndermek istediğiniz tutarı belirlemeli ve kişinin cep telefonu numarasının sisteme girişini yapmalısınız. Onay verdiğiniz anda SMS yoluyla tarafınıza bir güvenlik kodu ulaşacak ve ulasan bu kodu sisteme girdiğiniz anda işlemi yapmış olacaksınız. Dikkat edilmesi gerek bir kaç nokta bulunmakta. İlk olarak siz işlemi yaptıktan hemen sonra alinin cep telefonuna aktarım sağlandığına dair bir bilgi mesajı gelecek. ATM’ye gittiğinde gönderdiğiniz meblağ ve cep telefonunuzu bilmesi gerekiyor. Aksi takdirde işlem güvenlik önlemleri sebebiyle gerçekleşmiyor. Bir diğer ayrıntı ise su alıcının parayı çekmesi için bankadan bankaya değişkenlik gösteren genel itibariyle 24 ila 48 arasında değişen bir sure mevcut ki bu sure alıcıya mesajla iletiliyor. Verilen zaman aralığında alıcı parayı almazsa para sizin hesabınıza tekrar geri gelecektir. Buna dikkat edilmesi gerekiyor.

Bazı bankalar sundukları bu yeni nesil bankacılık işlemi için işlem masrafı talep ederken bazı bankalar işlem tutarı talep etmemektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!