Çekilen Veya Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir?

Herkes zaman zaman maddi sıkıntı çekebilir ve beklenmedik bir durumda nakit ihtiyacı için kredi çekmek isteyebilir. Fakat bazen de krediniz onaylandığı halde hatta bazen para banka tarafından hesabınıza aktarıldığı halde sizin artık nakit paraya ihtiyacınız kalmamış olabilir. Böyle bir durumda ne yapılması gerekir?

Onaylanan Bireysel İhtiyaç Kredisi Nasıl İptal Edilir?

Kullanmaya ihtiyacınız kalmamış olsa da bazen banka hesabınıza para yatırılmış olabilir. Kredi çekmeniz durumunda, faizini de kabul etmiş olursunuz. Şayet nakit paraya artık ihtiyaç duymuyorsanız ya da gerek kalamadı ise, hesabınızdaki parayı kullanmadan iptal yoluna gidebilirsiniz. Kredi başvurunuzu iptal ettirmek çok zor değildir. Tek bilmeniz gereken şey, banka tarafından kredi başvurunuz onaylanmış olsa da bu durumdan vazgeçme şansınızın olmasıdır. Şartlar ne olursa olsun müşterilerin bu durumu iptal etmesi mümkündür.

Kredi çekmeye karar verdiğinizde bankanın şubesinden SMS aracılığı veya müşteri hizmetleri sayesinde başvuruda bulunduktan sonra, kredi isteğiniz olumlu sonuç alması durumunda ve bankanın müşteri hizmetleri tarafından bilgilendirilmek üzere aranırsınız. Eğer artık kredi kullanmaktan vazgeçtiyseniz bu durumu sizi arayan görevliye belirtmeniz yeterlidir. Ya da size en yakın banka şubesine giderek de iptal edebilirsiniz. Her ne kadar her müşterinin kredisini iptal ettirme yetkisi olsa da imzaladığı sözleşmelerde yer alan ücretin ödenmesi gerekmektedir. Ücret ödeme, şubeden yapılan başvurularda imzalanan sözleşmelerde görülse de SMS veya internet üzerinden başvuru yapmış olmanız durumunda da banka sizden bu ücreti ödemenizi talep edecektir. Siz de bu parayı ödemekle yükümlüsünüz demektir.

Müşterilerin onaylanmış ve hesabına aktarılmış kredilerden vazgeçmek içinde bir zaman süresi bulunmaktadır. Eğer 2 hafta içerisinde onaylanan ve çekilen krediden vazgeçerseniz hiçbir ücret ödemezsiniz. Eğer 2 haftayı geçtikten sonra çektiğiniz krediden vazgeçerseniz de izleyeceğiniz başka bir yol vardır. Kendinize yasal olarak sunulan süreyi geçirirseniz çektiğiniz kredi miktarının tamamıyla borcunuzu ödeyebilir ve daha fazla bu durumu uzatmadan vade süresini beklemeden borcunuzun tamamını kapatmış olursunuz.

Tüketicinin bilmesinde faydalı başka bir konu da borcunuzun tamamını bir seferde kapatırsanız banka tarafınıza yaptığı sigorta kesintilerini iade etmek zorundadır. Banka çalışanları sizleri sigorta kesintisi için bilgilendirmeyebilir. Şayet tarafınıza bu durumun açıklanması yapılmaz ise kendiniz bu hakkınızı kullanmak için görevli personeli uyarabilirsiniz.  Böylece kesilen sigorta ödemelerinin tarafınıza geri ödenmesini talep ederek kayıp yaşamayabilirsiniz.

Her Bankada Bu İşlemler Aynı Mıdır?

Bazı bankalarda küçük detaylarda bazı farklılıklar yaşanabilir. Fakat genel kapsam olarak yasal süreler aynıdır. Yani 2 hafta sınırlaması tüm bankalar için geçerli olmaktadır. 2 hafta içinde çıkan kredinizi iptal ettirerek geri çevirebilirsiniz. Ancak iki haftadan sonra bütün bankalar için geçerli olan yasal süre aşımı yani 2 haftayı geçmiş olması faiz işlemini devreye sokabilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!