Deflasyon Nedir?

Deflasyon Nedir?

Enflasyon piyasadaki malların ve hizmetlerin fiyatlarının artması olarak tanımlanabilir. Örneğin geçen sene 1 TL olan ekmeğin fiyatı, bu sene 1,5 TL olması aslında ekmeğin fiyatının artmış olması değil sahip olunan paranın değer kaybettiği anlamına gelir. Yani “paranızın alım gücünün düşmesi” enflasyonun tanımlamakta doğru bir cümledir.

Deflasyon, enflasyonun tersinin yaşandığı durumdur. Ülkede kamu harcamalarında azalış, tüketim talebinde azalış ve yatırım harcamalarındaki azalış sonucunda ortaya çıkar. Deflasyon, ekonomik büyümeye zarar verir ve genelde ekonomik olarak sarsılma olduğu dönemlerde ortaya çıkar.

Deflasyonun hâkim olduğu ekonomilerde, alım gücü yükselir. Dolayısıyla, tüketim talebi azalır ve işsizlik artar. Deflasyonu engellemek için, merkez bankaları para arzını ve faiz oranını kontrollü olarak takip eder.

Deflasyon Nedenleri Nedir?

Deflasyon, para arzındaki azalmadan kaynaklı olabilir. Genellikle uzun süreli parasal genişlemenin ardından gerçekleşir. Piyasada fiyatlar genelde iki sebepten artmaktadır.

  • Üretim maliyetleri arttığı için,
  • Ürüne olan talep arttığı için, dolayısı ile maliyet artınca fiyatların artması olağan bir durumdur.

Deflasyonun nedenleri detaylı incelendiğinde;

  • Birincisi, işletmelerin ve tüketicilerin nakit tasarruf talebinde genel artıştır. Bunun nedeni de tüketicilerin belirsiz olması ya da tüketim için zaman tercihlerinin uzamasıdır.
  • İkinci neden ise, malların arzını arttıran ve gelirlerin satın alma gücünü artıran ekonomik üretkenlikte genel artıştır.

Deflasyonu Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

  • Kamu harcamaları arttırılmalıdır.
  • Özel sektörün yatırımlarına teşvikler vermek gerekir.
  • Bankacılık sisteminde, müşterilere düşük maliyetli kredi vererek müşterileri harcamaya yönlendirmek gerekir.
  • Çalışanlara ve işçilere yüksek ücret politikası sunmak ve çalışanların üzerindeki vergileri azaltarak tüketiciyi harcamaya yönlendirmek deflasyonu önlemek için çözüm yollarıdır.

Japonya, 1990 yılından bugüne kadar gelen uzun süreli bir deflasyon ile mücadele etmektedir. Japonya merkez bankası ve hükümeti tarafından sürekli deflasyonu engelleyici önlemlerle fiyat istikrarını korumaya çalışmaktadır. Japonya gibi uzun süreli deflasyonun olduğu ülkelerde, fiyatların sürekli düşmesine alışan halkı enflasyonist düşünceyle para harcamaya teşvik etmek zor bir hale gelmektedir.

Düşük enflasyonun olması, düşük karlılığa, işten çıkarılmalara, şirket iflaslarına, işsizliğe, düşük gelire ve düşük talep gibi döngülerin tekrarlamasına yol açar.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!