Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır?

Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır?

Bankalar tüketicilerine kolay yollarla kredi veren kuruluşlardır. Fakat bu kredileri verirken bankalar kredi alan müşterilerinden banka masrafı adı altında ücretler almaktadırlar. Bu masraflar bankadan bankaya değişiklik göstermekle bazı bankalar uyguladıkları kampanyalar ile banka masrafı ve komisyon almadıklarını vurgulamaktadırlar. Zaten 2013yılında çıkarılan Tüketici Hakları Kanunu ile alınan bu masrafların haksız alınan bir masraf olduğu maddesi çıkarılmıştır. Bu tarihten itinbaren bankalar kredi müşterilerine almış oldukları banka masraflarını iade etmek ile yükümlüdürler.

Dosya Masraf İadesi Alma Şartları Nelerdir?

Bankaların almış oldukları dosya masrafları, müşterilerinden aldıkları kar payı ve faiz dışında kalan,   yapmış olduğu tüm masraflar ve komisyonlar için almış oldukları miktardır. Yani bankaların kendileri tarafından alınan masrafların hepsi dosya masrafı olarak nitelendirilmemektedir. Örneğin, kredi alınırken kredi kullanıcısına yapılan hayat sigortası, ipotek ücreti, ekspertiz ücreti, erken kapama cezası gibi giderler dosya masrafı değildir. Bu giderlerin her hangi bir şekilde müşteriye iade edilmesi mümkün olmamaktadır. Bankalardan dosya masraf iadesi nasıl alınır kısmına gelinecek olur ise açılacak dava ile masrafları geri almak mümkündür. Bunun için müşterinin başvuruda bulunması gerekmektedir. Alınacak olan dosya masrafı 3 Bin Tl altında ise Hakem heyetine, 3 Bin TL üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Bankadan alınacak olan dosya ile bu dava açılabilir. Bu başvurular herhangi bir ücrete tabi olmamakla mahkemeye yapılacak olan dava ücreti davanın kazanılması ile kazanan tarafa iadeedilmektedir. Dava açan kişinin kazanamaması çok küçük bir olasılıktır. Dava açıldıktan sonra üç gün içerisinde Tüketici Mahkemesi ya da Hakem Heyeti kararını açıklar. Açıklanan sonucu olumlu olması ile alınan belge ile mahkemeye gidilerek masrafın geri alınması talep edilir.

Dosya Masraf İadesinin Yapılmaması

Eğer banka dosya masrafını iade etmez ise bankanın bu red beyanı ile icra davasına başvuru yapılır. İlamlı icra yoluna başvurularak, icra takibi ile bankaya ödeme emri bildirilir. Bu emri bankalar 7 gün içerisinde yerine getirmek zorundadırlar. Aksi halde haciz hükümleri uygulanacağı için banka da yedi gün içerisinde ödeme emrini yerine getirmek durumunda kalacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!