Döviz Makas Aralığı Nedir?

Son dönemlerde döviz alış ve satış fiyatlarının tabiri caizse tavan yapması, gündemin bir anda döviz alım ve satımına doğru kaymasına sebep oldu. Daha önce hiç döviz alım satımı yapmayan kişiler bile günde neredeyse onlarca işlem yaparak parasının değerini artırma yoluna başvurdu. Hâl böyle iken döviz ile ilgili bazı terimler de daha çok duyulmaya ve bireyler tarafından daha sık kullanılmaya başlandı. Döviz fiyatlarının artmasıyla beraber en çok kullanılan teknik terimlerden biri şüphesiz ki döviz makas aralığı. Yine de birçok kişinin döviz makas aralığı nedir? sorusunu bilmediğini ya da eksik ve yanlış bildiğini görüyoruz. Peki, gerçekte döviz makas aralığı nedir? Döviz makas aralığının döviz alış ve satışında nasıl bir etkisi vardır?

Döviz makas aralığı; döviz alış ve satış kurları arasındaki farkı ifade eder. Şöyle ki; dolar satış kurunun 5,400; alış kurunun ise 5,432 olduğunu düşünelim. Dolar almak isteyen bir yatırımcının, her bir dolar için 5,432 TL ödemesi gerekecektir. Bu yatırımcının dolar aldığı dakikada döviz kurları hareketlenmeden parasını tekrar TL’ye çevirmek istemesi durumunda bu işlem 5,400 satış kuru üzerinden yapılacaktır. Özetle o anda dolar alıp hemen bozduran kişi, sahip olduğu her dolarda 0,032 TL zararda olacaktır. Bu işlem 1.000 USD ile gerçekleştiyse kişinin zararı 32 TL’dir.

Makas aralığı ile ilgili bilgi sahibi olmayan kişiler, bu soruyu döviz makası nedir? şeklinde de sorabilirler. Döviz makası, yukarıda örneğini verdiğimiz üzere döviz alış ve satış rakamları arasındaki farkı ifade eder.

 

Döviz Makas Aralığı Ne İşe Yarar?

Döviz makas aralığı ne işe yarar sorusu, döviz alım ve satımlarından elde edilen kâr ya da zararla ilgilidir. Zira döviz makası, söz konusu alış ve satışlardan elde edilen kârı ya da zararı hesaplamak için kullanılır. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi alış ve satış rakamlarını birbirinden çıkardıktan sonra USD değeri ile çarparak kârınızı ya da zararınızı hesaplayabilirsiniz. Dövizden kâr elde edilebilmesi için dolar bozdurma kurunun en az  satın alınan kurdan 0,001 fazla olması gerekmektedir. Başa baş döviz aralığı ise döviz bozdurma kurunun dövizin alındığı esnadaki seviyeye eşit olması durumudur. Bu durumda yatırımcı, ne kâr ne zarar durumundadır.

 

Döviz Makas Aralığı Ne Zaman Değişir?

Döviz makas aralığı, standart piyasa şartlarında düşük seviyede seyreder. Kurların hacim olarak ivme kazanmasıyla beraber makas aralığı da açılır. 2018 yılının yaz aylarında yaşanan dalgalanmalarda makas aralığı rekor seviyede işlem görmüştür. Kimi bankalar makas aralığını 0,030’da korurken bazı bankalarda bu aralığın 0,1 seviyelerine kadar arttığı gözlemlenmiştir. Makas aralığının artması, döviz alım satımı yapanlar için pekte iyi bir durum değildir. Kişiler, döviz alıp satarken döviz makas aralığı en iyi banka hangisiyse oradan işlem yapmak isterler. Döviz makas aralığı en iyi banka hangisiyse o bankanın işlem hacmi de diğer bankalara göre daha yüksek seyreder. Bankaların döviz alış ve satışı arasındaki kur farkını inceleyerek en iyi döviz makas aralığına ulaşabilirsiniz. Döviz makas aralığı en düşük olan banka, dönemsel olarak değişmektedir; bu nedenle tek bir bankayı bu konuda başarılı olarak görmek doğru olmayacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!