EFT İptali Nasıl Yapılır?

EFT İptali Nasıl Yapılır?

İnternetin hayatımıza girişi ve teknolojinin gelişmesiyle birçok sektör kendilerinin ve müşterilerinin işlerini kolaylaştırmak adına hizmet alanlarını geliştirmektedir. Özellikle bankacılık sektörü bu alanda, internet bankacılığı ile kendini ciddi derecede ön plana atmaktadır. Bankacılık sektöründe yaygın yapılan işlemlerden biri para transferleridir. İnternet bankacılığı ile para transferinde en sık kullanılan yöntem ise EFT’dir.

EFT Nedir?

EFT, para transferi yapmada en yaygın kullanılan bankacılık işlemlerinden biridir. EFT ile para transferi yapmanın iki farklı yolu vardır. Birincisi IBAN numarası ile yapılan EFT, ikincisi banka hesap numarası ile yapılan EFT’dir. Burada bilinmesi gereken husus şudur: IBAN numarası ile yapılsın EFT’de hata oranı banka hesap numarası ile yapılan EFT’ye göre daha düşüktür. Fakat ne olursa olsun IBAN yolu ile yapılan EFT’de hata oranı vardır. Birçok kişi EFT gönderirken bu gibi hatalar yapar. En basit örnek olarak IBAN veya hesap numarasının tek bir rakamının bile yanlış girilmesi, paranın gönderilmek istenen kişi dışında, başka bir hesaba aktarılmasıyla karşılaşılabilir. İşte böyle bir durumla karşılaşıldığında EFT’yi iptal etmek gerekir.

EFT İptali Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor: EFT iptalini yapabilmek için, para transferinin genel müdürlük tarafından onaylanmamış olması gerekiyor. Yani bir nevi para transferinin gerçekleşmemesi gerekiyor.  EFT iptalini gerçekleştirmenin 3 yolu vardır:

1-Banka şubesine giderek iptal ettirmek,

2-Bankanızın çağrı merkezini arayarak iptalini sağlamak,

3-İnternet bankacılığı üzerinden iptal etmek ya da ATM’ler üzerinden iptal işlemi sağlamak

Eğer para EFT genel müdürlüklerce onaylanmış, karşı tarafa para transferi gerçekleştiyse EFT’yi iptal edemiyorsunuz. Bunun yerine EFT’yi iade etme talebinde bulunulması gerekmektedir. Bunun için ise banka şubesine gidilip ya da çağrı merkezine bağlanarak yapılan EFT’nin bloke edilmesi sağlanabilir. Bu aşamadan sonra yine ya banka şubesine gidilip ya da çağrı merkezleri aracılığıyla dilekçe verilerek iade işlemi başlatılabilir. Dilekçe karşı bankaya gönderildikten sonra, o bankanın müşterisinden iade için onay imzası istenir. Eğer karşı taraf hatalı EFT gönderimini onaylamazsa, para iadesi gerçekleşmeyecektir. Böyle bir durumda mağdur olan taraf bu süreç içerisinde yasal işlem başlatabilir.

Eğer yaptığınız EFT, ileri tarihli bir EFT ise bu işlemin iptali daha kolay olacaktır. Çünkü para transferi ileri bir tarihte gerçekleşeceği için, EFT havuzunda bulunmaktadır. Genel müdürlükler bu parayı henüz onaylamamış olur. Dolayısıyla bu işlemi kolayca, mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bu hususta yapmanız gereken tek şey, menüden EFT talimatları kısmına girip, bekleyen EFT işlemlerine girmektir. Hatalı gönderilen EFT seçilerek, iptal işlemi sağlanır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!