EFT Ödemesi Nasıl Sorgulanır?

EFT Ödemesi Nasıl Sorgulanır?

EFT Nedir?

EFT en sık kullanılan bankacılık işlemidir. EFT iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferi işlemidir. Yani bir bankadan başka bir bankaya para göndermektir. EFT sorgulayarak bankanın hesaba ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilir hatalı transferlerin önüne geçebilirsiniz. Sorgulamanın nasıl yapılacağı ile ilgili detaylar yazımızda…

Günümüzde internetten tüm işlerimizi yapıyoruz ödemelerimizi yapıyor faturalarımızı ödüyoruz. Teknolojinin en güzel taraflarından biri de artık eskisi gibi bankalarda sıra beklemek zorunda kalmamak. Artık birçok bankanın mobil ve internet bankacılığı sayesinde EFT, havale ve ödemelerimizi yapabiliyoruz.

EFT Numarasıyla Sorgu Nasıl Yapılır?

EFT işlemini yaptırdığınızda banka EFT’yi yapan tarafa bir sorgu numarası veriyor. Bu numarayı kullanarak yaptığınız işlem hakkında sorgulama yapıp para transferinizin gerçekleşip gerçekleşmediğini görebiliyor olmanız gerek. Fakat ne yazık ki bankaların verdikleri bu sorgu numarasını girerek kontrol edebileceğiniz bir platformları bulunmuyor.

Bazı bankaların mobil ya da internet bankacılığı hizmetinde EFT sorgulama işlemi yapılabiliyor ancak çalıştığınız bankanın böyle bir uygulaması yok ise geriye sorgulama yapabilmek için tek bir seçenek kalıyor o da telefon bankacılığı hizmetini kullanmak.

İşleminizi yaptığınız bankanın çağrı merkezini arayarak T.C kimlik numaranız ve size verilen EFT kodu ile sorgulama yapabilir paranın aktarılıp aktarılmadığı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

EFT Sorgu Numarasını Nasıl Bulunur?

Her koşulda bu sorgulamayı yapabilmek için EFT sorgu numaranızı bilmeniz gerekmektedir. Online olarak EFT gerçekleştirdiğiniz sırada onay aşamasında EFT sorgu numarası tarafınıza iletilir. Eğer onay ekranında sorgu numarası çıkmadıysa ‘işlemler’ bölümüne tıklayarak para aktarım dekontunu açın. Sorgu numarası hesap belgesi üzerinde yazmaktadır.

İnternetten EFT Sorgusu Nasıl Yapılır.

Eğer bankanız mobil ve internet bankacılığı kullanıyorsa kolayca sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızda EFT sorgulama özelliği var ise detaylı şekilde görüntüleyebilir, yatmamış paranın sebebini de görüntüleyebilirsiniz. Örneğin hesapta para olmadığından iptal ya da başarıyla transfer edildi gibi…

Telefon Yoluyla EFT Sorgulaması Yapabileceğiniz Bankalar

 

Halkbank

Yapı kredi

Vakıfbank

Finansbank

Akbank

İş Bankası

Garanti Bankası

Ziraat Bankası

Burada ismine yer verdiğimiz bankaların ne yazık ki internet bankacılığında EFT sorgulaması yer almıyor. O sebeple telefon bankacılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!