Eğitim Kredisi Şartları Nelerdir?

Eğitim Kredisi Şartları Nelerdir?

Öğrenciler, eğitim ve öğretim hayatlarında devamlılık sağlayabilmek için bir takım maddi desteğe ihtiyaç duyabiliyor. Bankalar ise öğrencilere bu konuda destek olmak için eğitim kredisi avantajını sunuyor.

   Eğitim Kredisi Nedir?

Eğitim kredisinin tanımını yapacak olursak; öğrencinin eğitim-öğretim faaliyetleri için ailesi veya kendisi verilen, bankadan almış olduğu özel ihtiyaç kredisidir.  Bir çok banka bu krediyi 36 ay vadeli olarak verir. Öğrencinin kendisi veya velisi, öğrencinin alacağı eğitimin kayıt belgesi veya faturası ile bu krediye başvuruda bulunabilir.

   Eğitim Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Eğitim kredisi almak için uygulanan şartlar, bankaların verdiği genel kredi şartları ile aynıdır. Bu yüzden ilk şart, gelirin yani maaşın belgelenebilir olması gereklidir. Dolayısıyla eğer çalışmayan bir öğrenci iseniz, eğitim kredisine başvurunuz yüksek bir ihtimalle reddedilir. Gelir belgesinin yanı sıra son 3 aydır kesintisiz devam eden sigortanız olmadır. Ayrıca eğitim giderlerini gösteren bir belgeye de sahip olmanız gerekiyor. Bu belge öğrencinin eğitim göreceği okuldan temin edilir.

Eğitim kredisine başvuruda bulunmak için banka şubesine gitme zorunluluğu yoktur. İnternet aracılığıyla,www.hangikredi.com sitesinden kredi hesaplaması yapıldıktan sonra online olarak eğitim kredisine başvuruda bulunmak mümkündür.

-Eğer çalışmayan bir öğrenci iseniz, maaşınız yoksa, eğitim kredisi alabilmek için bazı yöntemler de mevcuttur. Bu yollardan biri kefil göstermektir. Yalnız kefil gösterilen kişinin de maddi durumunun inceleneceğini unutmayınız.

-Bir diğer yol ise banka hesaplarınızda ki maddi varlıklardır. Eğer banka hesabınızda çekmek istediğiniz kredi miktarının 2 katı üzerinde para bulunuyorsa başvuruda bulunmak mümkündür.

-Üçüncü bir yol olarak ise banka hesaplarını kullanma sıklığınızın ve kredi notunuzun baz alınmasıdır. Eğer kredi kartı/banka kartı vb. ürünler kullanıyorsanız ve kredi notunuz yüksekse yine eğitim kredisine başvuruda bulunabilirseniz.

Tüm bu şartlara bakıldığında, eğitim kredisinin verilmesi ihtimali, bankaların genel verdiği kredilerin çıkma ihtimali ile aynı orandadır. Fakat tüm başvuru şartları eksiksiz , istenilen gibi yerine getirildiğinde kredi çıkmama ihtimali neredeyse yoktur.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!