Eksik SSK Primi Cezası

Sosyal Güvenlik Kurumuna maaş beyanı doğru yapılmalıdır. Çünkü çalışanın maaşlarını düşük gösterip yanlış beyanda bulunan iş verene yeni düzenlemelere göre, 5 yıl kadar hapis cezası verilecektir. Eksik beyanda bulunarak kendine çıkar sağlayan patronlara büyük cezalar verilmesinin sebebi ise devlet istatistik kurumunun verilerine göre, her 100 işçiden 35’inin kayıt dışı çalışıyor olmasıdır.

Son yıllarda alınan önlemler ve teşviklerle birlikte kayıt dışı çalışmalarda bir miktar azalma olmuştur. Fakat kayıt dışı olarak bilinen işçiyi düşük maaşla gösterme durumu halen daha yapılmaktadır. Daha açık anlatmak gerekirse, işveren çalıştırdığı nitelikli personele 4000 lira maaş ödüyorsa bu maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 1,603,12 liralık asgari ücretten bildiriyor.

Bildirilen parayı banka hesabına yatırıyor, geri kalan tutarı da çalışanlarına elden ödüyor. İşvereni vergi ve primden kurtaran bu uygulama çalışanda büyük kayıplara neden oluyor. Mesela asgari ücretli gösterilen işçinin emekli maaşı, rapor parası, kıdem ve ihbar tazminatı, işsizlik parası, kadınsa doğum parası da gibi hakları olan paraları da düşük almasına sebep oluyor. Bunu çoğu işçi bilmiyor. Bilen çalışanlar da iş kaybetme endişesi taşıdığından bu duruma ses çıkaramıyor. Bu tür bir durumda işçi, sahte sigorta bildirimine karşı işçi hakkını arayabilmelidir. Ve işveren, şikâyetten sonra düzeltmeleri yapmaz ise, devlet tarafından yaptırımı ağır olacaktır.

Vergi Usul Kanunu’na göre ücretlerin eksik gösterildiği bordrolar “yanıltıcı belge” olarak tanımlanıyor. Bu durumda da işverenler hakkında hapis cezası veriliyor. Ayrıca yine aynı işverene Maliye tarafından vergi cezası, SGK tarafından idari para cezası kesiliyor. Ayrıca eksik ödenen vergi ve primler geriye dönük olarak faizi ile birlikte işverenden tahsil edilmektedir.

İşvereni zora sokan cezai uygulamalar çoğu zaman göz ardı ediliyordu. Fakat suçun kapsamı netleştirildi ve uzmanların verdiği bilgiye göre;

  • Daha az prim ödemek,
  • Yararlanamayacağı sigorta prim teşvik, destek veya indirimlerinden yararlanmak ya da daha fazla yararlanmak,
  • İş kazası veya meslek hastalığı, hastalık, analık, genel sağlık, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarından haksız menfaat sağlamak gibi amaçlarla kasten gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğinin tespit edilmesi halinde Türk Ceza Kanunu kapsamında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulacaktır.

Suç duyurusunda kasten yanlış beyanda bulunan işverenlerle bilerek suça iştirak eden mali müşavirlerin ve muhasebeciler hakkında sahte sigortalılık hükümlerine göre suç duyurusunda bulunulacağını ifade eden uzmanlar, “Çalışmadığı halde işçiyi o işyerinde çalışıyor gösteren yeminli mali müşavir hakkında da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istenebilecek” dedi.

Sonuç olarak;

  • Sahte beyanda bulunan iş veren
  • Bu duruma ses çıkartmayan işçi,
  • İş verenin suçuna iş birliği yapan muhasebeciler ve mali müşavirler, kısaca ücret bordrolarını yanıltıcı şekilde düzenleyerek çıkar sağlayan herkes için artık para cezası uygulanmasına başlanacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!