Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Geçim sıkıntısı günümüz dünyasında pek çok kişinin canını sıkmaktadır. Hayat pahalı olduğu gibi türlü engebeler ve sorunlar da bu noktada dikkat çeker. Ancak elbette ki belli başlı çıkış yolları bulunabilir ve her şey yoluna konabilir. Özellikle de maddi konularda kişiler daha çok çalışarak, doğru yatırımlar yaparak, birikimlerde bulunarak ya da kendilerine ayrı kaynaklar edinerek düze çıkabilirler. İşte bunun için bankalar devreye girer. Çünkü bankaların sundukları hizmetler ciddi anlamda avantajlı ve önemlidir. Bilhassa da kredi kartı sunumu ve kredi hizmetleri burada dikkat çeker…

 

Kredi Kullanmak Nasıl Olur?

 

İnsanlar, nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman bankaların yolunu tutarlar. Bankalar uygun gördüğü herkese çeşitli ihtiyaç kredileri verirler. Bu krediler sayesinde insanlar nakit problemlerini çözebildikleri gibi, amaçlarına da ulaşırlar. Ancak, elbette ki herkes için bu kredilerden istifade etmek çok önemlidir ve bankanın kredi vermesinin sağlanması gerekir. Bu noktada da belli başlı unsurlar devreye girer.

 

Kredi Çekmek için Hangi Kriterlere Dikkat Edilmeli?

 

Kredi kullanmak isteyen vatandaşların bankalar ile görüşüp vade oranları, geri ödeme seçenekleri ya da benzer durumları öğrenmeleri gerekir. Bunun sonrasında ise nasıl ve nereye başvurulacağı gibi temel bazı noktalar netleştirilir. Ancak, hepsinden önce, kişinin dikkat etmesi gereken bazı yerleri de bilmesi gerekmektedir. Örneğin hangi kişilere kolayca kredi verildiği, kredi limitlerinin ve detaylarının neye binaen belirlendiği gibi unsurlar öne çıkar. Herhangi bir kişiye kredi verilmesinde en etkili olan unsur kredi notu iken, kredi notunu ise kişinin gelir ve giderleri, önceki dönem borç ödemeleri, hali hazırda nerede çalıştığı ya da ne kadar çalıştığı gibi unsurlar takip eder. Bütün bunlar banka tarafından güven oluşmasına uygun zemin hazırlıyor ise, banka bu kişiye kredi hizmetlerinden kullandırabilir.

 

Emekliler Kredi Alabilir mi?

 

Elbette ki emekliler de kredi çekebilirler. Bankalar, emeklilere kredi verebilirler. Ancak burada önemli olan, başvuruyu yapan emeklinin nereden emekli olduğu, ne kadar emekli maaşı aldığı, güncel borç durumu, önceki dönem kredi ödemeleri ya da benzer durumlar incelenir. En nihayetinde, geliri ve ödemeleri de göz önüne alınarak kişiye kredi hizmetleri sunulabilir. Bu durum son derece normaldir. Buradaki tek değişken ise kişinin alacağı kredinin üst limitidir. Çünkü, emeklilik maaşı oldukça fazla olan bir emekli ile, emeklilik maaşı çok düşük olan bir başka işçinin kredi talepleri de farklı şekillerde cevaplanacaktır. Daha iyi ödeme yetkinliğine sahip olan kişilerin alacakları kredi limiti fazla olabilecek iken, daha düşük gelirli emekliler ise daha düşük limitli kredilerden istifade edecektir.

 

Emeklilere Hangi Bankalar Kredi Verir?

 

Her emekli için koşullar farklı olabilir. Kimileri maaşlarından dolayı, kimileri farklı sebeplerden dolayı bir takım sorunlar ile boğuşabilirler. Bu noktada ise zaman zaman gerekli olabilecek nakit ihtiyacı için emekliler de bankaların yollarını tutabilirler. Emeklilerin kredi almaları, ev hanımları ya da işsiz kimselerden çok daha kolaydır. Çünkü emekliler ayın belli zamanları maaş alırlar ve bu durum periyodik olarak standart halde gerçekleşir. Bu nedenle de bankalar emeklilere çeşitli sebeplerden dolayı güven duyarlar ve paralarını ödünç verirler.

 

Her banka ilk olarak kendisinde hesabı olup olmadığına bakar; ardından ise emekli kişinin kredi konusundaki isteğini görüp hareket eder. Hemen hemen her banka, çok absürt durumlar içinde olmamış her emekliye kredi kullandırabilir. QNB Finansbank, Garanti Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Yapı Kredi gibi her banka emeklilerin kapısını çalabilecekleri yerlerdir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!