Emeklilik Maaşı Hesaplama

Emeklilik maaşını hesaplamak için, önce maaşınızı düşüren, arttıran ve miktarını etkileyen unsurları bilmeniz gerekmektedir.

Emekli aylıkları 2000 yılına kadar tüm çalışanlar için, Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı sistemleri hepsi bir hesaplanıyordu. Fakat 1999 yılında yapılan bir reform ile memurlar için aynı sistem korunurken SSK’lı ve Bağkur’ lular için yeni bir sisteme geçilmiştir. 2008 Ekim ayından itibaren de emeklilik hesabında bazı değişiklikler olmuştur.

Sürekli olarak değişikliklerin yapılması zaman içinde farklı kesintiler ile zaman zaman bazı yanlış hesaplamalarda da sebep olmuştur. Bu nedenle emekli maaşı hesaplamaları bu hesaplamayı bilen kişiler tarafından yapılmalı ve kontrol edilmelidir.

SSK’lıların Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Emeklilik talebinde bulunanların pek çoğu 2000 ve öncesinde çalışmaları daha uzun olan kişilerdir. Dolayısıyla 2000 ve öncesi çalışanların maaş hesaplaması ayrı, 2000-2008 arası çalışanların hesaplaması ayrı, 2008 ekim ve sonrası çalışanların ayrı üç farklı hesaplama ile hesaplanmaktadır. Üç ayrı dönemde yapılan hesaplama ile kişinin bugünkü aylığı ortaya çıkmaktadır.

2000 yılı ve öncesi;

Bu dönem içerisinde çalışanın prim günü ne kadar fazla ise, bağlanacak aylık o kadar yüksek olmaktadır. 1990-2000 yılları arasında boşluğu olanlar bu dönemde asgari ücretten prim ödenmiş ise, maaşları diğerlerine göre daha düşük bağlanmaktadır.

2008 yılı Ekim Sonrası;

Bu dönemde güncelleme kat sayısı kullanılmaktadır. Gelişme hızının %30’u dikkate alınmakta ve aylık bağlama oranı yıllık %2’ye kadar düşürülmektedir. Dolayısıyla toplam çalışma süresince maaşı en az etkileyen dönem bu dönemdir.

Memurların Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

En kolay hesaplanan maaş, memurların emekli maaş hesaplamasıdır.  Hesaplama için memurun derece, kademe, hizmet süresi ve ek göstergesini bilmek yeterlidir. Hemen hemen her memur, daha göreve başladığında ilerde alacağı emekli maaşını yaklaşık olarak bilir.

Memur emekli aylığı hesaplanırken,

  • Memurun ek gösterge rakamı,
  • Taban aylığı ve kıdem aylığı,
  • Her yıl güncellenen memur maaş katsayısı,
  • Unvanına göre verilen oran,
  • Makam ve görev tazminatları,
  • Özel hizmet tazminatı ve hizmet süresi dikkate alınarak hesaplanır.

 

Bağkur Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

 

Bağkur’lu çalışanların emekli maaşı hesabı SSK’lılarla benzer. Aynı 2000 ve öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 ve sonrası olarak, üç dönem burada da hesaplanarak emekli maaşı bulunmaktadır. Farklı olan tek şey, 2008 ekim ayına kadar basamak sistemine göre prim ödenmiş olmasıdır. SSK’lılar nasıl asgari ücretle bunun 6,5 katı arasında prim ödüyorlarsa, Bağ-Kur’lular da 1’den 24’e kadar basamaklar üzerinden prim ödeniyordu. Fakat 2008 Ekim ayından itibaren basamak sistemi kaldırıldı ve Bağ-Kur’lulara da asgari ücret esaslı prim ödenmeye başladı.

Bağ-Kur’luların aylıkları hesaplanırken, 2000 öncesi kısmi aylığı ayrı, 2000-2008 Ekim arası kısmi aylığı ayrı ve 2008 Ekim sonrası kısmi aylığı ayrı hesaplanmaktadır. Daha sonra da bunların toplamı, Bağ-Kur emeklisinin bugün bağlanacak aylığını belirlemektedir.

2000 yılı öncesinin kısmi aylığı bulunup da bugünkü değerine güncellenince, 01.01.2000 – 30.09.2008 dönemi kısmi aylığının hesabı yapılmaya başlanmıştır. Bu dönemde gösterge sisteminin yerine TÜFE ve gelişme hızından oluşan Güncelleme Katsayısı sistemine geçilmiştir. Böylece aylık bağlama oranı düşürülmüştür. Dolayısıyla emekli aylığının miktarını bu dönemdeki çalışmalar daha az etkilemiştir. 2008 Ekim ve sonrasında hesaplamada güncelleme katsayısı kullanılmaktadır. Fakat gelişme hızının tamamı değil %30’u dikkate alınmaktadır. Ayrıca aylık bağlama oranı da yıllık %2’ye düşürülmüştür. Dolayısıyla toplam çalışma içerisinde aylığı en az bu dönemdeki çalışmalarını etkilemektedir.

Son olarak, üç döneme ait kısmi aylıklar birleştirilerek bugünkü emekli aylığı bulunmaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!