Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?

Emeklilik Nedir?

Emeklilik bir insanın hayatının belirli bir bölümünde çalışması sonucu devlete ödemiş olduğu prim sebebiyle bir nevi paranızı zorunlu olarak devlette biriktirme durumu da diyebiliriz. Çalışma hayatınızı sonlandırdıktan sonra üç etken vardır emekli olabilmek için bu etkenler şunlardır; emeklilik yaşını sağlamanız gerekmekte, emeklilik için belirli bir süre çalışmanız gereklidir ve emeklilik için gerekli olan prime sahip olmanız gerekmektedir. Bu şartları sağlıyorsanız eğer emekli olmaya hak kazanmış olursunuz ancak bunların biri dahi tamamlamamış iseniz o zaman emekli aylığınız bağlanmaz. Bu sebeplerden bunların tamamlaması çok büyük öneme sahiptir. Bunları sağladıktan sonra çalışmadığınız dönemler boyunca devlet tarafından size her ay ödenecek olan bir meblağ ile hayatınıza devam etmektir, emeklilik. Bir çok insan emekliliğini düşünerek azimle çalışmaktadır. Çünkü çalışma hayatının sonunda dinlenebileceğini biliyordur.

Emeklilikte Yüksek Maaş Nasıl Alınır?

Emekli olmak için istenen şartların hepsini sağladıysanız eğer o zaman SGK ya başvuru da bulunarak emekli olmak istediğinizi bildirirsiniz. Bu bildirimden sonra SGK sizin maaş hesabınızı yaparken en büyük etken prim ücretinizdir. Artık uzun yıllar çalışmış olmanız eğer asgari ücretin iki veya üç katından fazla maaş almıyorsanız emekli maaşınızda düşüşe sebep olacaktır. Bu karar son yıllarda çıkmıştır. Bunun sebebi de emekli olan kişilerin oranlanmasıdır. Ancak asgari ücretin iki veya üç katından fazla maaş alıyorsanız uzun çalışmanız sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Çünkü priminiz yüksek olduğundan dolayı maaşınız da yüksek bağlanacaktır.

Mesela 3.5 yıllık bir süre zarfında eğer maaşınız tavandan yatırılırsa emekli maaşınız ortalama 800 TL fazladan bağlanacaktır. Yani bura da aldığınız maaşın önemi vardır düşük maaşla çalışanlar için emekli günü gelir gelmez emekli olmaları avantajlarınadır. Bir başka örnek vermek gerekir ise 8 bin TL maaş ile çalışan bir kişi emekli günü gelmesine rağmen çalışmaya devam etmesi bu kişinin faydasınadır. Emekli maaşı daha üst seviyelerden bağlanacaktır.

Bir kişinin maaşı özellikle son 7 yılda ki statüsü ve maaşı çok büyük etken de bulunmaktadır. Çünkü girilen statüye göre emekli maaşı bağlanmaktadır. Eğer ki priminiz tavan ücretten yatırılır ise her bir ayda maaşınız +20 TL artmaktadır. Yani prim tavan ücretini ödeyen bir kişi emekli olduğu dönemde en yüksek emekli maaşı bağlanacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli maaşında çok büyük önemi olan noktalar şunlardır;

  • SGK’ya primi gösterebileceğiniz en yüksek miktardan gösteriniz.
  • Maaşınız yüksek ancak primi düşük gösterilmesi durumunda emekli maaşınız düşer.
  • Prime mesailer, ek ücretler ve alınan primlerin SGK primine yansıtılması da sizin için büyük bir avantaj olacaktır.
  • SSK ile emekli olanlar Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur’dan emekli olanlara göre daha fazla maaş almaktadır.
  • Emekli olacağınız döneme 5 yıl kala eğer prim ücretlerinizi yüksek gösterirseniz eğer emekli maaşınız yüksek bağlanacaktır.
  • Erkeklerin askerlik borçlanması ve kadınların da doğum borçlanmalarını tavan üzerinden borç ödenmesi durumun da emekli maaşınıza da fazladan katkı sağlayacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!