Enerji Kimliği Belgesi

Enerji Kimliği Belgesi

Enerji Kimliği Belgesi (EKB) Nedir?

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında 5627 Sayılı madde ile binaların enerji tasarrufunun sağlanabilmesi enerjinin boşa harcanmasını önlemek amacıyla çıkartılmıştır. Enerji israfı aynı zaman da çevreye de zarar vermektedir. Daha az enerji daha az çevre kirliliği demektir. Bu belge binanın en düşük enerji ihtiyacı ve enerjinin harcanması, sera gazının doğaya karışmasını minimum seviyesi, yalıtım durumu ve soğutma ısıtma sistemlerinin verimliliğinin belirtilen kimliktir.

Beyaz eşyalarda bulunan A’dan G’ye kadar olan harflendirmeler bu eşyaların elektrik tasarruflarını belirtmektedir. A sınıfı ürünler en fazla tasarruf eden ürünlerdir, G sınıfı ürünler ise en fazla enerji harcayan elektrikli eşyalara verilir. Bu sınıflandırmaya benzeyen bir şekilde binalara da bu sınıflandırmalar yapılmaktadır. Binanın yalıtımı, enerji giderinin optimum seviyede tutulması amaçlanmaktadır. Bu şekilde harcanan enerji miktarının düşürülerek israf edilmesini ve enerji için harcanan meblağların düşürülmesinin yanı sıra en önemli sebeplerden bir tanesi de Çevre kirliliğinin önüne geçmektir.

Yeni yapılacak olan binalar bu sınıflandırma işlemini yapmış olup bu şekilde iskan başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. A, B ve C sınıfları şeklinde binalara sınıflandırmalar verilmektedir. C sınıfının altında bir not alan binalar iskan ruhsat verilmemektedir. Bu sebeple binanın olabildiğince az enerjiye ihtiyaç duyması ve yalıtımı üst seviyede olması gerekmektedir.

Nelere dikkat ediliyor; binaların yalıtımı, ısıtma ve soğutma gibi elektronik cihazların verimliliği, aydınlatma için kullanılacak olan ekipmanın harcadığı enerji miktarı ile yaymış olduğu ışın oranı gibi sebeplere bağlıdır. Bunların incelenmesi sonucunda A’dan G’ye kadar binalara harflendirmeler verilmektedir. C’nin altında harf alan binalara iskan ruhsatı verilmemektedir.

Yeni binalar için 1 Ocak 2011 yılından sonra yapılan tüm binalar için enerji kimlik belgesi almak zorundadırlar. Aksi durumda yapı kullanma belgesi yani iskan alamazsınız.

Mevcut binalar içinse 1 Ocak 2011 yılından önce yapı ruhsatı almış ve inşaat süreci devam eden binalar içinse 2 Mayıs 2017 yılına kadar bu belgeleri almaları gerekmektedir.

Enerji Kimliği Belgesi Nasıl Alınır?

Enerji belgesi vermeye yetkili kişi ve kurumlar şunlardır; yetki belgesi almış olan mühendisler mimarlar, meslek odaları ve bünyesinde bulunan yetki belgesi bulunan ve konuya hakim insanlar tarafından tüzel kişilikler adına Enerji Kimliği Belgesi verilir.

Enerji kimlik belgesi vermeye sadece sertifikalı mühendisler ve mimarlar vermektedir. Yani SMM belgesine sahip mühendisler vasıtasıyla mevcut binalara veya yeni binalara Enerji Kimliği Belgesi verebilmektedirler.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!