Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır Hesaplama

Erken Kredi Kapatma Nasıl Yapılır Hesaplama

Erken Kredi Kapatma Hesaplama

Bireyler, genel ihtiyaçları kapsamında bankaların tüketici, bireysel, konut ve taşıt kredisi hizmetlerinden yararlanabilirler. Kredi ödemeleri, aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olabilirken bankaların standart kredi sözleşmeleri aylık taksitli finansman şeklindedir. Bireyler, belirli dönemlerde ellerine geçen mevduatı kredi kapatma işleminde kullanmak isteyebilirler. Bu kişilerin erken kredi kapama nasıl yapılır tarzında sorulara yanıt araması gayet normaldir.

Erken Kredi Kapatma Nedir?

Erken kredi kapatma nedir? denildiğinde akla genellikle bireysel krediler gelir. Kredi kullanıcısı, krediyi kullandıktan sonra her aşamada erken kapama hakkına sahiptir. Erken kredi kapaması için belirli bir süre yoktur. Dolayısıyla krediniz devam ettiği sürece bankanıza erken kredi kapama başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca ara ödeme yaparak da kredi ödeme tutarınızı düşürebilirsiniz. Yılda maksimum yapabileceğiniz ara ödeme sayısı 2’yi geçmemelidir. Bankalar, 2 defa ara ödemeden fazlasını kabul etmeyecektir.

Erken Kredi Kapatma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Krediyi erken kapatma başvurusu, kredi borçlusunun bankaya bizzat başvurusu ile yapılır. Bankaya başvuru yaptıktan sonra erken kredi kapama hesaplaması yapılacak ve ödemeniz gereken toplam tutar tarafınıza iletilecektir. Hesaplanan tutarı kabul etmeniz durumunda borcun erken kapanmasına dair bir dilekçeyi imzalamanız istenir. İlgili dilekçeyi imzaladıktan sonra parayı hesabınıza yatırmanız gerekecektir. İşlemler tamamlandığında hesabınızdaki ilgili tutar banka tarafından tahsil edilir ve erken kredi kapatma işleminiz bu şekilde sonuçlanır.

Erken Kredi Kapatma Hesaplaması

Erken kredi kapatma hesaplaması, kalan taksitler üzerinden yapılmaktadır. Bankalar, kredi müşterilerinden her taksitle birlikte bir miktar anapara, bir miktar da faiz ödemesi tahsil ederler. Ayrıca varsa BSMV ve KKDF vergileri de taksit içerisinde yer alır. Erken kapamalara karşı önlem almak amacıyla bankaların daha çok faiz tahsilatı yaptıkları bilinmektedir. Bankalar, ilk aylarda taksitlerinizden yoğun olarak faiz ödemesini tahsil etmekte, anapara tutarından ise yasal zorunluluk kadarını almaktadırlar. Buradan yola çıkarak kredinizi ne kadar erken kapatırsanız, faiz kazancınızın o derece yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Banka, erken kredi kapatma hesaplamasını yaparken kalan anapara üzerinden değerlendirme yoluna gider. Kredinizi kapatmadan önce her koşulda erken kredi kapama hesaplaması yaptırmanızı tavsiye ederiz. Kredinizin bitmesine az bir süre kaldıysa herhangi bir kazancınız olmayabilir, bu gibi durumlarda kredinizi erken kapatmaktansa taksitler halinde ödeme yapmaya devam edebilirsiniz. Elinizdeki mevduatı vadeli mevduat hesaplarında değerlendirerek bu şekilde bir kazanç elde etmeniz daha mantıklı olacaktır.

Erken Kredi Kapatma Cezası Ne Kadar?

Erken kredi kapatma cezası, yalnızca konut kredilerinde uygulanmaktadır. Mortgage kredisi kapsamında kullandırılan konut kredileri, devlet tarafından da desteklenmektedir. Buna göre normal kredilerden alınan %15 KKDF ve %5 BSMV vergileri, konut kredilerinde alınmamakta. Konut alacaklara destek olmak amacıyla uygulanan bu sistem, erken kapamalarda ceza olarak alınıyor. Konut kredisinin bitmesine 36 aydan daha az bir süre kalmışsa uygulanan ceza oranı %1, 36 aydan fazla taksit ödemesi kalan konut kredisi kapama cezası ise %2 oranında uygulanıyor.

Krediyi Erken Kapatınca Sigorta Parası Ne Olur?

Erken kapama ile ilgili en çok merak edilen hususlardan biri de krediyi erken kapatınca sigorta parası ne olur sorusu. Hayat sigortası, kredi öncesinde tüm vade gözetilerek yapılmaktadır. Krediyi erken kapatınca sigorta da otomatik olarak iptal olur. Sigorta priminin kalan tutarı müşterinin bankadaki hesabına aktarılır ve poliçe iptali gerçekleşir. Poliçe iptalinden sonra banka müşterisinin ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur.

Krediyi Erken Kapatınca Kredi Notu Düşer mi?

Bankalar, müşterilerine kredi verirken borç süresi sona erene kadar borcun düzenli şekilde ödenmesini isterler. Borcun erken kapanması banka nezdinde iyi değil, aksine kötü bir durumdur; bu sebeple krediyi erken kapatınca kredi notu az da olsa düşmektedir.

Krediyi Erken Kapatınca Faiz Düşer mi?

Krediyi erken kapatınca faiz düşer mi sorusu yıllardan beri yanlış yorumlanmaktadır. Erken kredi kapamalarda faizin düştüğü söylenmektedir; fakat böyle bir durum erken kapamalarda söz konusu dâhi değildir. Kredisini erken kapatan bireylerin faiz kazancı elde ettiği doğrudur; fakat bu durum faizin düşmesinden değil, faizli kısmın erken ödenmesinden kaynaklanmaktadır.

Krediyi Erken Kapattıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Krediyi erken kapattıktan sonra yapılması gerekenlerin başında teminatların fesih işlemleri gelir. Konut kredilerinde krediye konu taşınmazın banka tarafından ipoteğe alınması sebebiyle erken kapama sonrasında ipotek fek talebinde bulunmak gerekir. Taşıt kredilerinde krediye konu taşıtın rehin altına alınması sebebiyle tıpkı konutta olduğu gibi erken kapama sonrasında rehin kaldırma talebinde bulunmak gerekir. Ayrıca kredi süresince yapılan deprem ve yangın sigortası gibi sigortaların iptali de istenebilir. Aksi takdirde bir sonraki yıl otomatik yenileme yapılacağından ek sigorta masraflarına maruz kalınabilir.

Kredi Erken Kapama Ara Ödeme Hesaplama

İhtiyaç kredilerinde erken kapama sonrasında mevcut olması durumunda destek ferdi kaza sigortası türünden sigortaların iptali sağlanmalıdır. Ayrıca teminatlı bir ihtiyaç kredisi kullanılmışsa teminatın iptali için de dilekçe vermek esastır. Kredinizi kapattıktan sonra bankadan ‘’Borç Yoktur Yazısı’’ alabilirsiniz. İleriki dönemlerde karşınıza çıkacak masraflarda bu yazıyı kullanarak hak talebinde bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra kapama işlemi sisteme yansıyana kadar başka bir bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda ilgili banka, borç yoktur yazısı ibraz etmenizi isteyebilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 2 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!