Ev Alacaklara Devlet Yardımı

Ev sahibi olmak isteyen kişilere devlet tarafından verilen teşvik amaçlı desteğin miktarının artacağı müjdesi ev alacak kişileri sevindirmiştir.

2016 yılında ilk kez ev alacak olan kişilere 15.000 TL destek veren devlet, bu desteğin artacağını duyurmuştur.

Devlet Katkısı Artırılıyor

Halkın tasarrufa yönlendirilmesi ile ev almak isteyen kişilerin birikimlerine katkı vererek emlak sektöründeki hareketliliği de artırarak emlak satışının canlılık kazanması sağlanmaktadır. Mevcut konut hesabı sistemine işlerlik kazandırılması için, devletin 2016 yılından bugüne verdiği 15.000 TL. artık 20.000 TL. olarak yükseltilmiştir. Yapılan bu desteğin yanında ev alacak olan kişilere farklı alanlarda da indirimler yapılarak teşvik edilmektedir.

İlk Kez Ev Alacak Kişilere Sağlanacak Diğer Avantajlar;

  • Tapu harcında indirim yapılmaktadır.
  • Daha düşük kredi faizi imkânı sağlanmaktadır.

Konut Destek Hesabı Ne demektir, Nasıl Yararlanılır?

Konut destek hesabi ev almak için bankada birikim yapan kişiye devletin %20 oranında desteği vardı. Bu oranın karşılığı ise 15.000 TL’ye tekâmül etmekteydi. Şimdi ise, devletin destek oranının %25’e çıkarılması ile karşılığı, yani devletin destek vereceği miktar 20.000 TL olarak karşılık bulmaktadır.

  • Tamamı kendine ait bir evi olmayan, (birden fazla kişinin ortak olduğu ortak tapu hariç)
  • Vatandaşı olan,
  • Bankada konut hesabi açtıran (Türk parası cinsinden hesap açtırılması gerekmektedir), bu şartları taşıyan herkes devletin vereceği konut yardımından faydalanabilir.

İlk kez konut hesabı açtıran kişi banka hesabına 30.000 TL’ye kadar para yatırabilir. Açtırdıkları hesaba ister her ay ister 3 aydan 3 aya (3 aydan 3 aya maaş alan emekliler için geçerlidir) ödeme yapmalılardır. Aylık ödeme yapanlar için en az 250 TL. en fazla 2.500 TL, üç ayda ödeme yapanlar için ise en az 750 TL. en fazla 7.500 TL. yatırılabilmektedir.

En önemli konu bu ödemelerin (aylık ya da 3 aylık) hiç aksatılmadan ödenmesi gerektiği konusudur. Aylık olarak para yatıranlarda azami 3 kez den fazla, 3 aydan 3 aya para yatıranlarda azami 1 defadan fazla ödeme yapmaması durumunda bu kişilere devlet katkısı verilmemektedir. Dolayısı ile kişinin bankada biriktirmiş olduğu para miktarı konut hesabı olarak adlandırılan statüden çıkarılmaktadır.

Bir diğer konu, konut hesabının biriken miktarından bir yıl içinde en fazla 2 defa para çekilebileceği koşuludur.

  • 36 ile 47 ay arasında para yatıran kişiler, hesaplarında biriken paranın %15’ini (13.000 TL’yi geçmemek şartı ile),
  • 48 ile 59 ay arasında para yatıran kişiler, hesaplarında biriken paranın %18’ini (14.000 TL’yi geçmemek şartı ile),
  • 60 ay ve üzeri para yatıran kişiler ise, hesaplarında biriken paranın %20’sini (15.000 TL’yi geçmemek şartı ile) devlet desteği alabilmektedir.

Siz de üzerinize kayıtlı bir eviniz yoksa ve ilk kez ev sahibi olmayı istiyorsanız devlet yardımından yararlanabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!