Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Çalışmayan ev hanımları bankalardan kredi talep ettiklerinde öğrencilerin ve çalışmayan kişilerin statüsünde görülerek “gelir belgesi olmayan tüketiciler” başlığı altında adlandırılmaktadır. Bu nedenle de “ihtiyaç kredisi” talebi olarak değerlendirilmektedir.

Ev Hanımlarına Kredi Verilir Mi?

Kredi talebinde bulunan ev hanımlarına kredi verip vermeme konusu bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalar kredi notuna bakarak evvelce kredi çekti ise ödemelerinde bir aksama olup olmadığı ile ilgili sorgulama yaparak buna göre kredi verebilir. Fakat düşük meblağlar üzerinden kredi verilmektedir. Daha önce hiç kredi talebi yok ise, bankada hesabının olması, bazı hareketliliğin yaşanması ev hanımı için artı puan getirmektedir. Ev hanımını üzerinde mülk varsa (ev, tarla, araba vb. gibi) ya da banka hesabında yüklü bir para bulunuyorsa, bankalar tarafından daha yüksek miktarlarda kredi verilmektedir. Bunların hiç birisi yoksa ama çalışmayan kadın kredi talebinde bulunuyorsa o zaman da kefil göstermesi istenmektedir. Kefil gösterilen kişi bankaya güven veriyorsa kredi talebi kabul edilmektedir.

Sonuç olarak, suiistimale zemin hazırlamamak için bankalar kendilerini sağlama alırlar ve kredi talebinde bulunan çalışmayan kadının kredi notu yüksek olması, güven vermesi, ya da güvence göstermesi gibi durumlarına bakılarak kredi talebini yerine getirmektedirler.

Kredi Başvuru İçin Ev Hanımlarında Aranan Şartlar

Çalışmayan ev hanımları için;

  • Emekli aylığı (kendisi çalışmıyor olsa da anne ya da babadan kalarak bağlanan az da olsa emekli aylığının olması)
  • Üzerinde kayıtlı mülk bulunması
  • Ek gelirinin olması (ev sahibi konumunda olup ev ya da iş yeri kirası alması)
  • İpotek ettirecek malının olması (İpotek ettirmeyi kimse istemez fakat olağanüstü durumlarda mecbur kalınabilen bir yöntemdir).
  • Her ne kadar çalışmayan kadın olsa da ailesinden ya da eşinden dolayı bankada yüklü hesabının bulunması.
  • Güvenilir ve kredi notu yüksek bir yakınının kefil göstermesi gibi durumlar kredi notunu olumlu etkileyen durumlardır.

Bankalar bu maddelerden bir ya da birkaçını garanti ettikten sonra çalışmayan ev hanımına kredi vermektedir. Verilen kredinin miktarı ise yine bankadan bankaya değişmekte olup, aranan şartlarda bile öncelikler değişebilmektedir.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!