Evimin Kredi Borcu Devam Ederken Satabilir miyim?

Evimin Kredi Borcu Devam Ederken Satabilir miyim?

Ülkemizde birçok insan ev sahibi olmanın hayalini yaşıyor. Bu nedenle bireyler konut kredisine başvuruyor. Satışların büyük kısmı da konut kredisi ile gerçekleştiriliyor. Diyelim ki evinizi konut kredisiyle satın aldınız ancak maddi sıkıntılar yüzünden ya da daha farklı bir ev istediniz. Bu durumda nasıl bir süreç izleyebilirsiniz, evinizi satışa çıkarabilir misiniz bunu inceleyelim.

Konut kredisi devam eden bir ev satılabilir mi sorusunun cevabı ise evet. Yani nakit paranız varsa banka ipoteğini kaldırabilirsiniz. Eğer bir miktar paranız mevcut ise kalan borcunuzu kapatabilir ve evi herhangi bir tarihte satabilirsiniz.

 

Konut Kredisini Yapılandırabilir miyim?

Kredi tutarının belirli bir kısmını nakit ödeyerek taksitleri tekrar yapılandırarak düşürebilirsiniz. Ya da diyelim ki ödeme sıkıntısı yaşadınız bu durumda da konut kredinizi yapılandırmak isteyebilirsiniz. Banka sizin ödemeyebilme durumunuza göre kredinizi yapılandırabilir.

 

Banka daha kolay ödeme imkanları size sunarak daha düşük faiz oranlarıyla beraber kalan kredinizi rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Aylık taksitlerinizi azaltarak vade sürenizi de uzatabilirsiniz. Ödeme planı banka tarafından yeniden yapılandırılırken maaş gününüz kredi kartınız varsa ödeme zamanı vb. hususlar göz önünde bulundurulur. Borcunuzu yapılandırmak istediğinizde öncelikle bankanızla görüşerek faiz oranlarınızı öğrenmeniz sizin açınızdan önemlidir.

 

Konut kredisi yapılandırmak için doğru zaman da önemlidir. Farklı bir bankaya başvuru yapmadan önce bankalar arası karşılaştırma yaparak tercihinizi belirleyebilirsiniz. Kredi faizlerinin düşük olduğu ve avantajlı bir yapılandırma olacaksa bu süreci göz önüne alarak başvuru da bulunmanız daha doğru olacaktır. Krediyi yeniden yapılandırmanızın sizin için avantajlı olup olmadığını anlamak için size sunulan faiz indiriminden yarar sağlayacağınız kar oranının yeniden yapılandırma masrafından daha yüksek olması gerekmektedir. Geçmiş ve şuan ki güncel faiziniz arasında büyük fark olmamasına da özen göstermelisiniz. Dosya masrafı, erken borç kapatma ve faiz oranları hakkında ek ödeme bilgileri için bankanızla iletişime geçebilirsiniz. Eğer ödeme planında değişiklik yapma zorunluluğunuz yoksa ve düşük faiz oranları yaptığınız hesaplamalar sonucu size kar sağlamayacaksa, yeniden borcunuzu yapılandırmanız size avantaj sağlamayacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!