Findeks Kredi Notu Öğrenme Yolları

Bankaların onay verdiği, kredi limiti çıkarttıkları ve kredi taleplerini 5 dakika içerisinde sonuçlandırdıkları en önemli kriter kredi notudur. Kredi notu, bankacılık işlemleri ile alakalı bir terim olup, tüketicilerin finansal geçmişlerindeki hareketliliğin Kredi Kayıt Bürosu kuruluşunda toplanarak analiz edilmesi sonucundaki belirlenen puanına denir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu, ülkemizde 0-1900 arasında puanlanmaktadır. Kredi talebinde bulunmak isteyenler, kredi kartı çıkartmak isteyenler, kredi notuna göre taleplerine yanıt verileceğinden öncelikle kredi notlarını öğrenmek durumundadır. Çünkü kredi notu düşük ise ve finansal geçmişte ödemelerde aksamaları var ise kredi alabilmesi zayıf bir ihtimaldir. Şahısların kredi notu olduğu gibi kurumsal firmaların da kredi notu mevcuttur. Fakat kurumsal kredi notları bireysel kredi notları ile aynı hesaplanmaz.

Tüketicilerin kredi notu öğrenmesi ücretsiz değildir. Tüketicilerin en düşük 4 TL en çok da 9 TL gibi rakamlara kredi notunu öğrenme imkanı vardır. Kredi notu öğrenme yolları hem kişiye göre hem de bankalara göre farklılaşabilmektedir. Kredi notunu öğrenmek için bankaların internet şubelerini, findeksin resmi sitesini, vodafone kredi notu öğrenme servisi, turkcell kredi notu öğrenme servisi veya banka mobil bankacılık kredi notu öğrenme servisi gibi birçok servis kullanılabilmektedir.

  • Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Yaklaşık olarak 8 TL gibi bir ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.
  • Findeks üzerinden kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ancak bunun için de siteye üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğinizi yaptıktan sonra istediğiniz zaman kredi notunuzu görüntüleyebilirsiniz.
  • Kredi notunuzu bankalar aracılığı ile de öğrenebilirsiniz. Zaten bankaya kredi talebinde bulunduğunuzda, banka görevlisinin ilk bakacağı durum kredi notunuz olacaktır. Hemen hemen her bankanın internet şubesinin altında artık kredi notunu öğrenmek, risk raporunu görüntülemek gibi hizmeti mevcuttur. Bu kanalları kullanıp 7-10 TL arasında bir rakam ödeyerek findeks kredi notunuzu öğrenebilir, detaylarını vermiş olduğunuz e-posta adresine isteyebilirsiniz.
  • Bankaya gitme olanağınız yok ise internet bankacılığı aracılığı ile kredi notunuzu yine öğrenebilirsiniz.
  • SMS ile kredi notu öğrenme; Hem Turkcell kredi notu öğrenme servisi hem de Vodafone kredi notu öğrenme servisi gibi pek çok telefon operatörü bu hizmeti vermektedir. Bu hizmeti 9 TL karşılığında vermektedir. Turkcell SMS kredi notu öğrenme hizmetini alabilmek için TCKN boşluk doğum yılınızı yazıp 1122’ye göndermeniz yeterlidir.

Tüketicilerin kredi notu belirlenirken, farklı bankalarda farklı kriterler ön planda tutularak da hesaplamalar yapılmaktadır. Aralarında çok fazla farklılık olmasa da kredi notları bankaya göre değişmektedir.

Kredi Notu Hesaplanmasındaki Bazı Kriterler;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının ödemelerinde aksamalar olmamalı ve geri ödemeler aksatılmamalıdır. Böyle bir durum kredi notunu %30 etkilemektedir.
  • Mevcut hesabınızın bulunup bulunmadığı, borç durumunuzun olup olmadığı konusu %25 oranda etkilemektedir.
  • Ayrıca bir başka kredi almış olmanız %20 etkilemektedir.
  • Ne kadar sık kredi kullandığınızla ilgili kriter %15 etkilemektedir.
  • Güven ve teminat ile ilgili diğer faktörler %10 etkilenmektedir.

Herkes Kredi Notuna Sahip Midir?

Banka hesabı olmayan, evvelce kredi talebinde bulunmayan ya da kredi kartına sahip olmayan yani, finansal hareketliği bulunmayan kişilerin “Kredi Notu” bulunmamaktadır. Diğer kişilerin de son 5 yılı baz alınarak işlem yapılmakta ve kredi notu hesaplanmaktadır. Ancak sadece bir hesabının olması da kredi hesaplamasına dahil değildir. Tek bir banka hesabının bulunması o kişinin kredi notunu hesaplatmaz. Kredi talebinde bulunursa hesaplama yapılmaktadır. Sadece tüketicilerin değil şirketlerinde kredi notu bulunmaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!