Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Türkiye’deki tüm vatandaşları sağlık güvencesi altına almak amacı ile, 01/01/2012 tarihinde hayata geçirilen Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile ilgili bazı aksaklıklar yaşanmış ve beklenmedik borçlar ortaya çıkmıştır. Bazı düzenlemeler yapılarak sorunlar büyük ölçüde giderilmiş sistemin sağlıklı çalışması zaman içinde sağlanmıştır.

Genel sağlık sigortası sisteminde devlet, muhtaç olan vatandaşlara bebeklikten yaşlılığa kadar herkese sağlık desteği sağlamaktadır. Bunun için ciddi sorgulama ile bazı belgeler gerekmektedir. Ayrıca bu durumdaki işleyişin sürekli olarak takibe alınması şarttır. Bu durum bazı suiistimallere açık bir konu olduğundan denetim şarttır. Burada öncelikle muhtarlara, sağlık kurumlarına, kaymakamlığa da ciddi görevler düşmektedir. Gerçekten aranan şartlara uyan kişilerin bu durumdan yararlanmaları için titiz çalışmalar yürütülmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sildirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Pek çok düzenleme, 18 yaş altındaki kişiler, halen okumakta olan öğrenciler, dul ve yetim, %40 özürlü ve işsiz grubundan olan kişiler dışındaki tüm kişiler için düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler, 4 yıldır gelir testi yaptırmayan veya ödemeyecekleri durumda oldukları için düzenlemeler talep edilmektedir. Gelir testi yaptırmadıkları için primlerini ödeyemeyen kişiler borç sildirme işlemini ya da taksitlendirme yaptırmak durumunda kalmaktadır.

Neler Yapılmalıdır?

  • Borç sildirme işlemi için önce başvuru yapılmalıdır.
  • Başvuru geçerli görülürse itiraz dilekçesi alınacaktır. Yazılan itiraz dilekçesi SGK’ na gider ve 1 ay içerisinde sonuçlanır.
  • Borcun silinmesi için zamanında mutlaka gelir testi yapılmış olması gereklidir.
  • Şayet itiraz dilekçesi kabul olmazsa taksitlendirme yaptırmak mümkündür. Taksitlendirme yaptırmak için, gelir testi yaptırmaya gerek yoktur.
  • Evde yaşayan kişilere göre gelir asgari ücretin 3/1’inden düşük ise primlerinizi devlet ödemektedir.
  • Gelir testi yaptırmayan vatandaşlar ise aylık 395 lira prim borçlusu olarak gözükmektedir. Son yapılan açıklamaya göre prim borçları 25 yaş altı için otomatik silinecektir.

Genel Sağlık Sigortası Borçlarını Ödemek İçin Son Gün Nedir?

Gelir Testi borçları için getirilen düzenleme ile Genel Sağlık sigortasında farklı gelir seviyesi uygulaması getirilmiştir. Tek prim sistemine geçilmiştir, gelir testi zorunluluğu kaldırılmıştır. 2017 Nisan öncesi Genel Sağlık Sigortası borçları yeniden güncellenmiştir. Yasa kapsamında yeniden hesaplanan borcunuzu Ziraat Bankası, Vakıfbank ve PTT şubesinden TC. Kimlik numaranız üzerinden ““GSS 6824 Prim Tahsilatı” menüsünden ödeyebilirsiniz. Yapılandırma haricindeki GSS borcunuzu TC. numaranız ile herhangi bir banka ve PTT şubesinden “GSS Prim” olarak ödeyebilirsiniz.

Borcu ödemek için 30 Nisan 2018 tarihine kadar zaman var. Borcunuz ödendiği takdirde 2017 nisan dönemi ve sonrası için sağlık güvenceniz başlar. 2017 Nisan öncesi borçlar ertelenirse, bu durum sağlık sigortasından yararlanmanıza engel değildir.

Bu fırsattan yararlanmak isteyen kişiler Ziraat Bankalardan, Vakıfbank’tan ve PTT yetkililerinden de detaylı bilgi alabilir, en kısa sürede istenen şartları yerine getirerek sisteme dahil olabilirler.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!