Halkbank Dolar Hesabı Açma ve Faiz Oranları

Küçük ve büyük yatırımcıların en fazla tercih ettiği yatırım türlerinden biri olan dolar, bankaların açmış olduğu dolar hesapları sayesinde değerlendirilmekte ve korunma altına alınmaktadır. Bu yazımızda Halkbank dolar hesabı ve faizleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Halkbank dolar hesabı iki şekilde açılabilir. Birincisi vadesiz dolar hesabıdır. Vadesiz dolar hesabı, elindeki dolarların kaybolması veya çalınma riskine karşı önlem alan yatırımcıların tercih ettiği bir hesap türüdür. Kasa kira fiyatlarının da pahalı olması nedeniyle, dolarlarını güvence altına almak isteyen yatırımcılar açtırmış oldukları dolar hesaplarına dolarlarını yatırmaktadır.

Şunu hemen belirtelim ki vadesiz dolar hesabını iki farklı düşüncede olanlar daha çok tercih etmektedirler. Birincisi dolarına faiz istemeyen muhafazakâr kesim ile dolar piyasasını sürekli takip eden ve anlık alım satan yatırımcılar vadesiz dolar hesabını tercih etmektedir. Vadesiz dolar hesabına sahip kişiler, dilediği zaman dolarlarını satabilir veya üzerine yeni dolar eklemesi yapabilir.

Halkbank vadeli dolar hesabında ise, dolarınıza vade süresine göre faiz veren hesap türüdür. Vadeli dolar hesaplarını daha çok dolar piyasasını takip etmeyen, uzun süreli yatırım fikrinde olan yatırımcıların tercih ettiği bir hesap türüdür. Halkbank vadeli dolar hesaplarında, vadesinden önce hesaptaki doların kullanılmaya çalışılması sonrası Halkbank, hesaba uygulanacak faizi vermemektedir. Uzun vadede oluşabilecek faiz oranlarındaki değişimlerden dolarının etkilenmemesini isteyenler Halkbank dolar hesabını tercih etmelidir.

Halkbank, daha önceden açmış olduğunuz dolar hesabı, vade günü dolmuş ve yatırımcının bir talimatı olmadığı sürece aynı vade süresi ve faiz oranlarıyla tekrar vadeli hesap açılmaktadır. Vadeli dolar hesabı olanların 100 milyar TL’ye denk gelen dolarları Sigorta Mevduat Fonu tarafından garanti altına alınmıştır. Yani banka battı, iflas etti, sahibi mal kaçırdı derdi yok.

100 milyar TL ve 100 milyara denk gelen tüm döviz tutarları devlet baba tarafından garanti altına alınmıştır. Son olarak Halkbank dolar faizinden bahsetmek istiyoruz. Halkbank, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olarak vade süreleri belirlemiştir. 500 dolar ve üstü yatırımlarınıza her vade için %2.5 oranında faiz vermektedir.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!