Havale ve EFT İle Nasıl İşlem Yapılır?

Bankalar, kuruldukları klasik zamanlarda sürekli olarak yavaş ve güvenilirliği sorgulanan işlemler gerçekleştiriyordu. Eski ve yüklü bir şekilde işlemekte olan bankacılık sisteminin, bu yüzden de maliyetinin birçoğu banka müşterilerine yansıtılır hale gelmişti.

Tabi ki bu yönü yüzünden bankaların müşterileri ve işlem hacimleri, belirli sınırlar içerisinde kalmıştır. Dünyadaki global teknolojik değişimlerden sonra ise bankacılık ve finans sektörü, kendi payına düşeni en iyi şekilde almış ve modernizasyon işlemlerine başlamıştır. Bu sayede rahatlıkla kendi amacına yönelen bankalarda, müşterilerin sevmediği uzun kuyruklar ortadan kalkmış, bir tıkla işlem yapmak mümkün hale gelmiş ve banka şubelerinden verilen hizmetlerin kalitesi artmıştır.

Bankaların müşterilerine sunduğu en önemli hizmetlerden olan para transferleri de, bu anlamda kendisini geliştirmiş ve internet platformunu kullanır hale gelmiştir. Bankaların farklı para transferleri ise genel olarak havale ve EFT olarak ikiye ayrılmıştır. Farklı özellikler taşıyan havale ve EFT para işlemleri, farklı talimatları ve hassasiyeti de içermektedir.

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?

Para transferleri arasında en çok kullanılan iki yöntemden bir tanesi havale olmaktadır. Havalenin teknik detaylarına bakılacak olursa; ortada iki farklı banka yerine tek bir bankanın olduğu bilinmelidir. Aynı zamanda bu bankanın farklı iki hesabı arasında verilen para transferi işlemlerinde, sadece bankaların yaptıkları hesaplar arasındaki rakamsal değişikliklerdir. Aslında bankanın genel mevduat değerlerinde bir değişim olmaz. Bu yüzden de sadece hesaplar arasındaki değişimin, bankanın geneline verdiği herhangi bir maliyet olmayacaktır. Bununla birlikte, havale işlemi sonrasında saniyelerin geçmesine bile gerek kalmadan rahatlıkla işlem tamamlanmış olacaktır.

EFT Nedir? EFT Nasıl Yapılır?

İki farklı bankanın hesapları arasında yapılan para transfer işlemlerine literatürde EFT adı verilir. Bilindiği üzere ticari anlamda iki farklı bankanın birbirleri ile ilişki aşamasına girmesi nedeniyle, genel olarak arada bir maliyet meydana gelir. Bazı bankalar da bu maliyeti müşterilerine yansıtır. EFT işlemlerinde, belirli zaman aralıkları vardır. Bu işlem saatleri arasında gerçekleştirilen durumlarda ise genellikle bankalar anında diğer bankanın hesabına istenilen para miktarını gönderecektir.

Oy Verirmisiniz ?

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!