Hayvancılık kredisi nedir?

Hayvancılık kredisi nedir?

Çiftlik kurmak isteyen insanların ya da hayvancılıkla uğraşmak isteyenlerin bütçelerinin yetersiz kaldığı noktada arayışa giren ekonomik konuda yardım alabilecekleri devlet desteği olan kredidir. Aynı zamanda hayvancılık ve çiftçiliğin gelişmesini sağlayan devlet destekli verilen kredidir. Birçok banka tarafından da hayvancılık kredisi verilmektedir. Peki hayvancılık kredisi veren bankalar hangileridir ve koşulları nelerdir, diyorsanız hemen bilgi verelim.

Hayvancılık kredisi veren bankalar hangileridir?

  • Ziraat bankası
  • Vakıf bankası
  • Şekerbank
  • QNB Finansbank

Hayvancılık kredisi veren bankaların şartları nelerdir?

Ziraat bankası: Hayvancılık kredisinde hayvancılık yapan insanların en çok tercih ettiği ve  kredi imkanlarından yararlandığı  bankadır.

Hayvan kredisi çeşitliğinde büyük baş ya da küçükbaş için kredi şartları;

Büyük baş ya da küçükbaş için belli sayıda hayvan alınmalı, hayvanların kalabilecek yerleri hazırlanmalı, gerekli üniteler kurulmalı ör; yem üniteleri gibi, gerekli makine alınmalı vb. işletme giderleri temin edilmelidir. Bu koşullar sağlandığı taktirde  finansman için kredi sağlanır.

Büyük baş ya da küçükbaş hayvan değil de kanatlı hayvan üretimi yapmak istiyorum derseniz şartlarına bakalım.

Kanatlı hayvanlar; Tavuk, tavuk yumurtası, bıldırcın, ördek, kaz vb. gibi hayvanların üretimini yapmak için her birinin farklı istenilen adeti temin ederek üretimini yapmak isteyenler krediden  faydalanabilirler.

Vakıf bankası: Farklı ödeme imkanları sunarak alacağınız kredi ile hayvan alımı ve işletme malzemelerini sağlayabileceğiniz büyükbaş, küçük baş, kümes hayvancılığı gibi yatırımı kredisi sağlanıyor. Aynı zamanda uzun vadeli kredi sunması müşteriye büyük olanak sağlıyor. Bankanın istediği belli evraklar doğrultusunda kredi veriliyor.

Şekerbank: Şekerbank modern hayvancılığa büyük destek vermektedir. Öyle ki ‘Şekerbank süt sığırcılığı ve besicilik’ adı altında yatırım yapmak isteyenlere kredi olanağı sağlamaktadır. Hayvan temin etme, barınağın yapılması,gerekli üniteler sağlanması, gerekli soğutma ve depoların kurulması vb. gibi yapılacak yatırımlar için kredi sağlanıyor. Şeker bank aynı zamanda hayvan kredisi almak isteyen müşterilerinden belli taleplerde bulunuyor.

QNB Finansbank: Büyükbaş hayvancılığa ve besi hayvancılığı yapan üreticilere hayvan kredisi desteği vermektedir. Müşterisinden belli başlı evraklar istemektedir. Hayvan alımının yanında hayvan giderleri için gerekli malzemelin alınmasını da sağlayabiliyorsunuz. İpotek teminatlı uzun bir vade de kredi kullanımını sağlayabilirsiniz.

Hayvancılık kredisine nasıl başvurulabilir?

Hayvancılık işine girdiyseniz fakat yeterli miktarda işinizi karşılayacak ürünleriniz yoksa yapmanız gereken hayvan kredisi için başvuracağınız bankanızın isteyeceği evrakları toparlamak olacaktır. Başvurunuz bankanız tarafından onaylandığı taktirde size masraflarınızın büyük bir çoğunluğu banka tarafından verilecektir.

Fakat diyorsanız ki herhangi bir yatırım yapmadım ama hayvancılık işine girmek istiyorum, tamamen bir yatırım kredisi alma imkanım var mıdır? Bu sorumuzu cevaplandıralım.

Tamamen yatırım kredisi alarak hayvancılık işine girebilir miyim?

Öncelikle bir proje oluşturmanız gerekecektir. Yatırım yapacağınız yerin ruhsatını alarak kredi isteyeceğiniz bankaya başvuruda bulunacaksınız. Banka vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda gerekli incelemeleri yaptıktan sonra onay verdiği taktirde teminatın ipotek edilmesi sağlandığı zaman başvurmuş olduğunuz kredi hesabınıza geçecektir.

Hayvancılık kredilerinde işletme ya da yatırım kredilerine belli sürelere tabi olacak şekilde vadeli krediler verilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!