Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar

Hayvancılık özellikle dış ülkelere göre ülkemizde de son zamanlarda kendini gösteren önemli bir geçim kaynağı olmuştur. Özellikle son yıllarda ülkemizde buna çok fazla destek verilmektedir. Devlet desteği ve bankaların yapmış oldukları destekler buna örnek gösterilebilir. Hayvancılığın önemini verilen desteklerden anlamak mümkün. Hayvancılık özelikle kırsal kesimlerde önemini gösterip halkın önemli geçim kaynağı haline gelmiştir. Özellikle doğu kesimlerinde büyükbaş hayvancılık kendini gösterirken batı bölümlerinde kümes hayvancılığı ve son zamanlarda da küçükbaş hayvancılık bölge değiştirerek yine doğu kesimlerde etkisini göstermektedir. Özellikle Van’da küçükbaş koyun yetiştiriciliği yoğunlaşmıştır. Hayvancılık denince tabiî ki akla birçok hayvan türü gelmektedir. Küçükbaş, büyükbaş, arıcılık, alabalık vs. birçok tür sayabiliriz. Fakat bunlardan en çok ön plana çıkan et ve süt besiciliği olup bunun yanı sıra arıcılık ve alabalıkta kendini göstermektedir. Ülkemizde hayvancılık ile tarımı karşılaştırırsak hayvancılığın tarım karşısındaki payı %25 civarlarındadır.

Kimler Hayvancılık Kredisinden Yararlanabilir?

Herhangi bir ihtiyaç kredisi, ev kredisi, çekerken bankanın koymuş olduğu belli başlı şartlar vardır. Bu şartlar tabiî ki hayvancılık kredisi çekmek isteyenler içinde geçerlidir. Gelin bu şartların birkaçından bahsedelim. Hayvan kredisinden yararlanmanın bir şartı Orman köyünde ikamet etmektir. Ve çiftçi olmaktır. Eğer gerçek ve tüzel kişi iseniz buda hayvancılık kredisinden yararlanmanız için bir şarttır. Hayvancılık için destek arayanların bir başka yolda şudur. TKDK7ya başvuru yapmak. TKDK hizmetlerinde ve desteklerinde daha çok kadınlar ve gençler adına proje yapmaktadır. TKDK ile şu bilgiyi vermek isteriz ki daha çok et, süt yumurta üretimini destekler ve de girişimcilere bu destekleriyle teşvik verir. Son olarak TDK’nin bir başka yararını sayarsak tüm hayvancılık alanında yani büyük, küçük, kanatlı, vs üretimi veya imalatında çağa uygun üretim sağlanması açısından destek vermektedir.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankaların Faiz Oranları Nedir?

Birçok bankanın çalışma disiplinine ve düzenine uygun olarak uygulamış olduğu faiz oranları vardır. Bu faiz oranlarını hayvancılık kredisi verirken de uygulamaktadır. Her bankanın ayrı ayrı faiz oranı vardır. Faiz oranlarına bir göz atacak olursak, örneğin devlet bankası olan ZİRAAT BANKASI hayvancılık kredisi verirken zaman zaman yaptığı kampanyalar vardır. Bazen bu kampanyalar faizsiz olurken bazen de düşük faizli olabiliyor. 2 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi sunan Ziraat bankası bunan yanı sıra 2 yıl ödemesiz kredisi ile toplam olarak 7 yıl fakat vadeli bir şekilde kredi imkanı sunmaktadır. Ziraat bankası bu hizmeti sunarken Çiftçileri düşünerek yaptığı harcamalar için dizayn ettiği ZİRRAT ÇİFTÇİ KART da vermektedir. Eminim faiz oranını tam anlamıyla merak ediyorsunuzdur. Ziraat bankasının yıllık olarak %5 faiz üzerinden kredi  verirken aylık olarak %0,41 olmaktadır. Buda bankanın çiftçilere ve hayvancılık ile uğraşan girişimcilerimize verildiği desteği bir kez daha belli ediyor. Şunu da hatırlatmak isteriz ki yapılan destek sadece Ziraat bankası adına olup her bankanın destek şekli farklı olmaktadır.

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Hayvancılık birçok ülkeye göre ülkemizde ön sıralarda geldiği için destek veren bankalar veya kuruluşlar çok fazladır. Özellikle önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi bunun başını ZİRAAT BANKASI çekmektedir. Bu eşsiz bankanın yanı sıra kredi veren bankalar arasında birçok banka sayabiliriz. DENİZBANK, FİNANSBANK, YAPIKREDİ, TEB gibi bankalarda hayvancılık konusunda önemli destekleri çiftçilerimizden esirgememektedir. Saymış olduğumuz bankalar çiftçilerimizin durumuna en uygun faiz ve ödeme kolaylığını uygulayarak bu yönde de çiftçilere destek vermektedir ve kolaylık sağlamaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!