Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisinin karşılığı ‘’karşılıksız para’’ demektir. Bir çeşit bağış olarak nitelendirdiğimiz hibe, hiçbir bedel beklenmeden şahsa, kuruma veya şirkete devredilmesi demektir. Devlet teşviki olarak da adlandırılan hibe kredisi, ülkenin kalkınması, büyümesi ve istihdamın artması için, girişimcilere verilen maddi desteklerin genelidir.

Hibe kredisinde para geri ödenir, fakat faizsiz ya da sıfır faiz ile girişimci sadece aldığı ana parayı devlete geri öder. Üstelik Uzun vadede geri ödeneceğinden hiç zorlanılmaz.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe kredisi, yalnız yeni girişimcilere değil, kalkınma açısından mevcut hazırda var olan işletmelere de destek vermektedir. Şirketlerin Avrupa birliğine uygun kriterlerde çalışması, son teknoloji ile üretim yapması ve verimli olması için şirketlere ön ayak olmaktadır. Çoğu zaman üretimden başlayarak satış ve pazarlama aşamalarına kadar her türlü desteği verirken, vergi indirimi de yaparak daha fazla indirim sağlanmaktadır.

Hibe Başvuru Koşulları Nelerdir?

Özellikle %70’e varan hibe desteğini TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) vermektedir. Bunun için yani TKDK’ dan destek almak için, yapacağınız yatırımın tarım ya da hayvancılık ile ilgili olması gerekir. Amaç çiftçiye destek olarak tarım ve hayvancılığı kalkındırmaktır.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun geniş çaplı desteği, süt üretimi, et besiciliği, yumurta tavukçuluğu, et ürünlerinin işlenmesi, meyve, sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık, ipek böcekçiliği, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, kültür balıkçılığı gibi alanları kapsamaktadır. Ayrıca bu destek kredisini alabilmek için, girişimin kırsal alanda yapılması ve faaliyet göstermesi gerekmektedir. Özellikle nüfusu 20 binin altında olan illerde bu destek kredisi daha özel fırsatlarla sunulurken, tarım ve hayvancılık son teknoloji ile güçlendirilerek verimli hale getirilmektedir.

TKDK’ ya Hibe Kredisi İçin Nasıl Başvurulur?

Öncelikle verilecek hibenin miktarına, projenin büyüklüğüne göre karar verilir. Kırsal alanda tarım ya da hayvancılık yapacak kişiler, 66 yaşından gün almamış olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişinin SGK’ ya ve Vergi Dairesine borcu olmamalıdır. Tüm bu şartları taşıyan kişiler, en son olarak da projeyi detaylandırarak TKDK’ nın internet sitesinden başvuruda bulunabilmektedir.

 

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!