İşsizlik Maaşına Haciz Konulur Mu

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı bir iş yerinde çalışıyorken işten çıkartılmanız durumunda iş bulana kadar geçecek sürede hayatınızı idame ettirebilmek adına devletin size vermiş olduğu aylık ücrettir. Aslında bu ücreti devlet değil yine sizler ödemektesiniz. Şu şekilde çalıştığınız dönemde maaşınız da işsizlik fonu adına kesintiler yapılır bu kesintilerden oluşan fon ile işten çıkartılan kişilere aylık bir ücret verilir. Bu ücret bir çok işsiz için çok önemli bir gelirdir, çünkü işsiz kaldığı dönemde hiç bir geliri bulunmayan kişi kendi yaşamını idame ettirmesi gerekmektedir. Hayatını idame ettirebilmesi için de bu işsizlik maaşına çok fazla ihtiyacı vardır.

İşsizlik Maaşın da Haciz Konulur Mu?

İşçinin ödeyemediği borçları sebebiyle maaşlarına haciz konulması olayları sıklıkla karşılaşılan durumdur. Çalışan bir kişinin maaşının en fazla 4/1’i kadar maaşından kesinti yapılabilinir. Bu oranın üzerinde her hangi bir kesinti yapılamaz. Örnek vermek gerekir ise 2000 TL ile çalışan bir kişi maaşına haciz geldiğinde en fazla maaşından 500 TL kesinti yapabilirler. Çünkü çalışan kişi de hayatını idame ettirebilmesi amacıyla en fazla 4/1 oranın da kesintiye izin verilmektedir. Eğer iş yerinize icra yazısı ulaşmış ise o zaman tazminatınız ve ihbar tazminatınızın tamamına el konulabilir. Çünkü bu sizin aylık olarak kazancınızın dışında olmasından dolayı.

Yukarıda anlatmış olduğum konu üzerine aklınıza işsizlik maaşında da kesinti yapılabileceği gelmiştir. Ancak işsizlik maaşını almaya başladığınızda hiç bir şekilde hiç bir kesinti yapılamaz. Sadece vergi olarak damga vergisi alınır farklı kesintiler müsaade edilmez. Bankalara veya vergi dairelerine olan borçlarınız sebebiyle her hangi bir haciz işlemi uygulanamaz.

işkur kursiyer maaşına haciz gelir mi

Tek bir sebep ile işsizlik maaşınızda haciz işlemi uygulanır oda nafaka borcunuzun ödenmemesi durumunda karşı tarafın icraya başvurması sonucunda oluşan haciz işlemidir. Bu haciz işlemi sadece ve sadece nafaka borcu için yapılabilir başka hiç bir borç sebebi ile haciz işlemi yapılamaz. Nafaka borcu sebebiyle yapılan haciz işlemi ise maaşınızın 4/1  oranında haczedilmesi yapılabilir en fazla. İşçinin başka bir borcu veya haciz işlemi varsa nafaka dışında ki hiç bir haciz işlemi gerçekleştirilemez sadece nafaka haczi gerçekleştirilir bu da işsizlik maaşı 2000 TL olan bir kişinin maaşından sadece 500 TL kesinti yapılabilir, daha fazla kesinti yapması yasal olarak imkansızdır.

işsizlik maaşı hesaplama 2019 – 2020

İşsizlik maaşınızın yatmış olduğu hesabınıza banka tarafından bloke konulması kesinlikle yasal bir olay değildir. Bunun için BDDK’ya başvuru da bulunabilirsiniz. Yada SGK’ya şikayet edilerek düzeltilmesini isteyebilirsiniz. Hatta Cumhuriyet Savcılıklarından suç duyurusunda dahi bulunabilirsiniz. Bloke olan süre içerisinde şikayetlerinizi iletirseniz eğer kısa zaman içerisinde bloke kalkacaktır. Çünkü işsizlik sigorta kanunun 50. Maddesi tamamen sizden yana bir maddedir. Bu sebepten dolayı bu maddeyi hatırlatarak bankanıza, BDDK’ya veya SGK’ya yapacağınız tüm başvurular lehinize sonuçlanacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!