iban Numarasi Sorgulama 2019 (Tüm Bankalar)

iban Numarasi Sorgulama 2019 (Tüm Bankalar)

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

IBAN nedir? IBAN Sorgulama nasıl yapılır? Sorularının yanıtını bulabileceğiniz bir yazı derlemeye çalıştık. Keyifli okumalar dileriz.

IBAN Nedir?

International Bank Account Number kısa adıyla IBAN 2008 yılı sonrasında tüm bankacılık işlemlerinde karsımıza çıkmaya başlamıştır. Kısaca ne olduğunu ifade etmek gerekirse uluslararası bir hesap numarası standardı olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılmaya başlanmış süreç içerisinde ülkemizde dâhil tüm dünya ülkelerinin bankacılık işlemlerinde kullandıkları bir standart halini al mistir. 2009 yılı itibariyle bankacılık işlemlerinde kullanılması zorunluluk haline getirilmiştir.

Bu uygulama ile hedeflenen yapılan yanlış para transferlerini engellemek yanlış işlemler yapılırken oluşan saman kaybını engellemek para transferi sağlarken uluslararası bir standart yakalamaktır. IBAN numaralarında ülke kodu 2 büyük harf ile ifade edilir. Bu ülkemiz için bu kısaltma TR’dir. Takip eden rakamlar kontrol basamaklarıdır ve 2 basamaklı rakamdan oluşur amaç IBAN doğrulama işleminde kullanılmasıdır. Takip eden 5 basamaklı rakam topluluğu banka kodunu ifade etmektedir. Ardından gelen sayılar rezerv alanı olarak ifade edilir ve 0 olarak tanımlanır. Toplamda 26 hanelidir.

Iban numaranız kart plastiği üzerinde yer almaz. Iban numarasıyla karıştırılan çok haneli numara kart numarasıdır ve iban numarasıyla hiç bir ilgisi yoktur.

IBAN Hangi İşlemlerde Kullanılır?

IBAN numarası para transferi yaparken kullanılmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse uluslararadi bir hesap standardıdır.

IBAN Sorgulama Nasıl Yapılır?

Her bankanın kullanıcılarına sunduğu urun ve hizmetler benzer olmasa da kullandıkları sistem bambaşka olabilir. Bu durum Iban sorgulamasında da karsımıza çıkıyor. Iban numaranızı öğrenmek için kullanıcısı olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine gidebilirsiniz. Ancak şubeye gidemiyorsanız yine bankamızın müşteri destek ekibi olan çağrı merkezlerinden gerekli desteği alabilirsiniz. Ayrıca Bankaların internet sitelerinden IBAN sorgulama yapmak mümkün. Ancak sorgulama işlemini gerçekleştirmeden önce hangi banka sistemini kullanırsanız kullanın Iban numaranıza ulaşabilmeniz cin mutlaka hesap numaranızı ve şube kodunuzu biliyor olmanız gerekir. Şube kodun ve hesap numaranızı bilmiyorsanız sorgulama işlemini gerçekleştiremezsiniz. Iban numaranızı hangi bankanın kullanıcısıysanız o bankanın resmi internet sitesi üzerinden sorgulayabilirsiniz

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!